Контраст contrast
Шрифт Очистити
Сховати налаштування
 
05.08.2024

ІНФОРМАЦІЯ про результати діяльності органів прокуратури Хмельницької області у першому півріччі 2024 року

Органами прокуратури Хмельницької області у першому півріччі 2024 року вживалися заходи, спрямовані на реальне усунення порушень законів, поновлення прав громадян та інтересів держави, забезпечення підтримання державного обвинувачення у суді, додержання конституційних прав громадян у кримінальному провадженні, протидії корупції.
 
Особливу увагу зосереджено на викритті та розслідуванні кримінальних правопорушень, пов’язаних зі збройною агресією проти України, а також захисті інтересів держави від протиправних посягань під час воєнного стану.
 
З метою координації діяльності з протидії злочинності проведено координаційну та спільну наради керівників правоохоронних органів області. Такі наради проведено також окружними прокуратурами на місцях.
 
Про результати діяльності прокуратури систематично інформувались Хмельницька обласна рада та Хмельницька обласна військова адміністрація. Загалом органам влади та місцевого самоврядування скеровано 66 таких інформацій.
 
Наразі діяльність органів прокуратури області забезпечує 212 прокурорів.
 
Завдяки проведеній роботі досягнуто позитивних результатів на основних напрямах прокурорської діяльності.
 
 
І.  Кримінальні правопорушення, пов’язані зі збройною агресією проти України.
 
 
З початку повномасштабного вторгнення на територію України досудове розслідування та процесуальне керівництво у кримінальних провадженнях про злочини, пов’язані зі збройною агресією РФ, стали для органів прокуратури основним пріоритетом.
 
Так, за процесуального керівництва обласної прокуратури з 24 лютого 2022 року слідчим відділом управління Служби безпеки України в Хмельницькій області здійснювалось досудове розслідування у 1117 кримінальних провадженнях про злочини цієї категорії. З них: 442 – про воєнні злочини та 675 – проти основ національної безпеки України.
 
У першому півріччі 2024 року за процесуального керівництва прокурорів обласної прокуратури викрито і затримано 4 державних зрадники, які збирали інформацію щодо військових частин, військовослужбовців та передавали її співробітникам фсб рф. Досудове розслідування у вказаних кримінальних провадженнях триває.
 
Крім того, здійснюється досудове розслідування в об’єднаному кримінальному провадженні за фактами обстрілів цивільної інфраструктури на території області.
 
Підтримується державне обвинувачення у кримінальних провадженнях за фактами вчинення 65 депутатами державної думи рф умисних дій з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, які призвели до загибелі людей та інших тяжких наслідків.
 
Триває судовий розгляд справи щодо обвинувачення мешканця області у вчиненні державної зради за ч. 2 ст. 111 КК України. Він збирав та передавав інформацію щодо військових частин та об’єктів транспортної інфраструктури співробітнику фсб рф.
 
Окрім того, за принципової позиції прокуратури у червні апеляційним судом залишено в силі обвинувальний вирок Хмельницького міськрайонного суду щодо двох хмельничан, які розповсюджували серед населення газету «Новоросія» з публічними закликами до вчинення умисних дій, направлених на зміну меж території та державного кордону України. Їх засуджено до 5 років позбавлення волі.
 
Упродовж І півріччя 2024 року у провадженні дізнавачів та слідчих УСБУ в Хмельницькій області перебувало 39 кримінальних проваджень за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111-1 КК України.
 
Загалом з початку повномасштабного вторгнення на територію України судами області винесено 24 обвинувальних вироки за ч. 1 ст. 111-1 КК України стосовно осіб, які підтримували країну-агресора та здійснювали публічне заперечення збройної агресії. В межах санкції цієї статті усім призначено покарання у виді позбавлення права обіймати посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих і адміністративно-господарських функцій в органах державної влади та місцевого самоврядування.
 
Переважно публічні заклики до підтримки рішень та дій держави-агресора засуджені здійснювали в соціальній мережі «Однокласники».
 
З початку повномасштабного вторгнення територіальними підрозділами органів Нацполіції області розпочато 528 кримінальних проваджень за ст. 336 КК України за фактами ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, з яких 173 – у поточному році.
 
За наслідками досудового розслідування до суду направлено обвинувальні акти у 106 кримінальних провадженнях, з яких 35 – у поточному році.
 
За результатами судового розгляду кримінальних проваджень зазначеної категорії у поточному році місцевими судами засуджено 20 осіб, 8 з яких до реальної міри покарання.
 
Також територіальними органами Національної поліції в області розпочато 28 кримінальних проваджень за ст. 332 КК України за фактами незаконного переправлення осіб через державний кордон України, з яких 5 – у поточному році.
 
За наслідками досудового розслідування у 2024 році у 2 кримінальних провадженнях до суду скеровано обвинувальні акти.
 
До прикладу, в червні 2024 року обласною прокуратурою до суду направлено обвинувальний акт у кримінальному провадженні за ч. 3 ст. 332 КК України стосовно місцевого мешканця, який за 4000 доларів США організував виїзд чоловіка за межі України в статусі волонтера від громадської організації.
 
Судовий розгляд кримінального провадження триває.
 
Внаслідок вжитих правоохоронними органами області заходів із 24 лютого 2022 року виявлено 24 кримінальних правопорушення щодо незаконного використання з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги.
 
З обвинувальними актами до суду скеровано 2 кримінальні провадження, в тому числі 1 – у поточному році.
 
Так, в січні 2024 року обласною прокуратурою до суду скеровано обвинувальний акт у кримінальному провадженні за ч. 1 ст. 190, ч. 3 ст. 201-2 КК України стосовно мешканця області, який з метою отримання прибутку продав гуманітарну допомогу на суму 1 198 388 грн.
 
Судовий розгляд кримінального провадження триває.
 
За наслідками судового розгляду кримінальних проваджень цієї категорії засуджено 3 особи.
 
Наразі органами Національної поліції розслідується 10 кримінальних проваджень за вказаними фактами.
 
 
ІІ.  Загальна характеристика та стан протидії злочинності
 
 
Упродовж першого півріччя 2024 року органами прокуратури області здійснювався нагляд за додержанням законів територіальними органами Національної поліції під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням у 26875 кримінальних провадженнях.
 
За цей період досудове розслідування закінчено у 5029 кримінальних провадженнях.
 
Скеровано до суду з обвинувальними актами 1499 кримінальних проваджень, з них 168 – з угодами про примирення та про визнання винуватості.
 
Слідчими та дізнавачами органів Національної поліції області за закінченими кримінальними провадженнями установлено збитків на суму 51,9 млн грн, з яких 5 млн грн відшкодовано, накладено арешт на майно вартістю 23,9 млн грн, пред’явлено позови про стягнення 20,8 млн грн.
 
Оперативними підрозділами Головного управління Національної поліції України в області розшукано 81 особу, які ухилялися від органів досудового розслідування та суду.
 
Також розшукано 183 безвісти зниклих особи.
 
 
У першому півріччі 2024 році прокурорами обласної прокуратури здійснювалось процесуальне керівництво у 214 кримінальних провадженнях, розслідування у яких проводилось слідчими ТУ ДБР, розташованого у місті Хмельницькому.
 
За результатами розслідування до суду направлено 14 кримінальних проваджень. Серед них: провадження за фактами вчинення корупційних кримінальних правопорушень, у тому числі у сфері незаконного використання лісових ресурсів, за фактом сприяння незаконному переправленню осіб через державний кордон України.
 
За процесуального керівництва обласної прокуратури слідчим відділом управління Служби безпеки України в Хмельницькій області упродовж першого півріччі 2024 року розслідувалось 194 кримінальних провадження.
 
До суду направлено обвинувальні акти у 33 кримінальних провадженнях, зокрема, за фактами вчинення колабораційної діяльності, державної зради, виправдовування та заперечення збройної агресії рф проти України.
 
До прикладу, до суду направлено обвинувальний акт за ст. 436-2 КК України стосовно хмельничанки, яка виправдовувала та заперечувала збройну агресію рф проти України. Судовий розгляд кримінального провадження на сьогодні триває.
 
Вжито низку організаційних та практичних заходів щодо протидії організованій злочинності.
 
 
Завдяки спільним скоординованим діям правоохоронних органів області викрито та до суду направлено обвинувальні акти стосовно 29 осіб, якими у складі 8 злочинних угруповань вчинено 65 кримінальних правопорушень.
 
Серед викритих організованих злочинних груп три займались збутом наркотичних засобів та психотропних речовин, у тому числі на території Хмельницького слідчого ізолятора та Райківецької виправної колонії.
 
До прикладу, до суду направлено обвинувальний акт стосовно організованої групи у складі 5 осіб, які займались виготовленням та збутом в особливо великих розмірах психотропної речовини амфетамін на території обласного центру.
 
Також до суду направлено обвинувальний акт стосовно трьох членів організованої групи за фактом переміщення з території України до Турецької республіки бурштину. Загалом зафіксовано переправлення за кордон більше 150 кг каміння бурштину.
 
Окрім того, викрито організовану групу, члени якої заволоділи бюджетними коштами в сумі 933 тис. грн, виділеними на здійснення реконструкції центру безпеки громадян Гуківської об’єднаної територіальної громади.
 
До суду також скеровано 3 обвинувальних акти про вчинення злочинів, пов’язаних з поширенням злочинного впливу на території Райківецької виправної колонії та проведення злочинного зібрання у Хмельницькому слідчому ізоляторі.
 
За клопотаннями прокурорів у кримінальних провадженнях цієї категорії на спеціальний рахунок Національного банку України для збору коштів на підтримку Збройних сил України перераховано 600 тис. грн.
 
Ювенальними прокурорами забезпечено процесуальне керівництво у 126 кримінальних провадженнях, де діти є потерпілими, та у 31 провадженні стосовно неповнолітніх.
 
До суду направлено 28 кримінальних провадженнь, де потерпілими є діти.
 
Найбільше неповнолітні потерпали від злочинів, пов’язаних з порушенням правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту, а також злочинів проти статевої свободи та статевої недоторканості.
 
У кожному із виявлених випадків порушення прав та інтересів дітей забезпечено притягнення винних осіб до встановленої законодавством відповідальності.
 
До прикладу, за публічного обвинувачення Кам’янець-Подільської окружної прокуратури місцевого мешканця визнано винним за ч. 4 ст. 152 КК України за фактом зґвалтування 13-річної дівчинки. Йому призначено покарання у виді 10 років позбавлення волі.
 
За апеляційною скаргою прокурора у лютому цього року Хмельницьким апеляційним судом до 14 років позбавлення волі засуджено чоловіка за неодноразове зґвалтування малолітньої доньки та розбещення своїх малолітніх дітей за ч. ч. 2, 3, 4 ст. 152 та ч. 2 ст. 156 КК України.
 
Також спрямовано зусилля правоохоронців на протидію кримінальним правопорушенням, пов’язаним з домашнім насильством.
 
Упродовж півріччя зареєстровано 286 кримінальних проваджень про кримінальні правопорушення, пов’язані з домашнім насильством, за результатами розслідування яких 248 проваджень скеровано до суду.
 
До прикладу, у березні Кам’янець-Подільською окружною прокуратурою спрямовано до суду обвинувальний акт стосовно чоловіка, який заподіяв малолітньому сину своєї співмешканки тяжкі тілесні ушкодження. Судовий розгляд кримінального провадження за ч. 1 ст. 121 КК України триває, кривдник перебуває під вартою.
 
За публічного обвинувачення обласної прокуратури у квітні цього року вироком Полонського районного суду винною в умисному вбивстві визнано  41-річну жительку Шепетівщини, яка під час спільного застілля вхопила до рук ножа і нанесла ним чоловіку удари в груди.
 
З метою захисту прав та інтересів потерпілих, а також корекції агресивної поведінки кривдників прокурорами проводиться системна робота щодо застосування обмежувальних заходів до осіб, які вчинили домашнє насильство. Так, в поточному році на підставі ст. 91-1 КК України та ст. 194 КПК України такі заходи застосовані до 28 осіб.
 
Приділено належну увагу питанню протидії правопорушенням та забезпеченню ефективного досудового розслідування кримінальних правопорушень у сфері екології і незаконного використання природних ресурсів.
 
За результатами вивчення стану законності у сфері екології упродовж першого півріччя 2024 року розпочато 75, а до суду спрямовано 34 кримінальних провадження.
 
 
До прикладу, Хмельницькою окружною прокуратурою у січні до суду направлено обвинувальний акт стосовно майстра лісу, який на підставі незаконно виданого лісорубного квитка організував порубку 587 дерев різних порід на території ЛСП «Красилівліс». Розмір заподіяних державі збитків перевищує 2 млн грн.
 
Летичівською окружною прокуратурою також у січні до суду скеровано обвинувальний акт стосовно місцевого мешканця, який вчинив незаконну порубку 20 дерев породи тополя у захисних лісових насадженнях ділянки автодороги на території Вовковинецької ТГ Хмельницького району, а на власній пилорамі виготовив із них щити для вантажів (піддони). Внаслідок незаконної порубки державі заподіяно більше 700 тис. грн збитків.
 
У червні Шепетівською окружною прокуратурою направлено до суду обвинувальний акт стосовно колишнього головного бухгалтера ДП «Славутське лісове господарство», який привласнив майно підприємства в особливо великих розмірах, перерахувавши майже 900 тис грн на рахунок підприємця.
 
Також за процесуального керівництва Спеціалізованої екологічної прокуратури обласної прокуратури розслідується кримінальне провадження за ч. 2 ст. 364, ч. 4 ст. 246 КК України за фактом незаконної порубки 52 дубів у лісовому масиві КП «Сошне» за межами села Сошне Ізяславської територіальної громади Шепетівського району Хмельницької області. У вказаному кримінальному провадженню п’ятьом особам повідомлено про підозру.
 
 
ІІІ.  Протидія корупції
 
 
Прокуратурою у взаємодії з іншими правоохоронними органами та органами влади проводиться активна робота з протидії корупційним проявам.
 
 
Упродовж першого півріччя 2024 року зросла кількість направлених до суду обвинувальних актів про корупційні правопорушення.
 
Розслідувано низку актуальних проваджень на пріоритетних напрямках діяльності, зокрема в бюджетній, кредитно-фінансовій сферах, з питань земельних правовідносин тощо.
 
Так, Шепетівською окружною прокуратурою до суду скеровано обвинувальний акт у кримінальному за ч. ч. 1, 2 ст. 209, ч. 3 ст. 368, ч. ч. 1, 3 ст. 369-2 КК України стосовно завідувача відділення Шепетівської багатопрофільної лікарні № 98 філії ДУ «ЦОЗ ДКВС України», який вимагав та одержав від засудженого неправомірну вигоду у сумі 15 тис. грн за надання йому належної медичної допомоги та за вплив на прийняття рішення лікарсько-консультативною комісією у встановлені йому ІІ групи інвалідності.
 
Окрім того, Шепетівською окружною прокуратурою до суду скеровано обвинувальний акт у кримінальному провадженні за ч. ч. 3, 4, 5 ст. 191, ч. 1 ст. 209, ч. 1, ч. 2 ст. 366 КК України стосовно керуючої філією Ощадбанку, яка привласнювала кошти громадян на загальну суму 7,9 млн грн.
 
Обласною прокуратурою до суду направлено обвинувальний акт у кримінальному провадженні за ч. 3 ст. 368 КК України стосовно керівника одного з комунальних підприємств Хмельницької міської ради, який вимагав неправомірну вигоду за вирішення питання про захоронення на території полігону твердих побутових відходів без відповідної дозвільної документації.
 
Судовий розгляд кримінальних проваджень триває.
 
За принципової позиції державних обвинувачів в суді доведено вину та засуджено за вчинення корупційних правопорушень 6 осіб.
 
До прикладу, Верховним судом підтримано позицію обласної прокуратури та залишено без змін вирок Хмельницького апеляційного суду про визнання винним в одержання неправомірної вигоди за вплив на прийняття рішення особами, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, голови медико-соціальної експертної комісії. За вчинене йому призначено покарання у виді 2 років позбавлення волі.
 
Медик одержав від місцевої мешканки 700 доларів США за сприяння у прийнятті рішення членами медико-соціальної експертної комісії у встановленні їй ІІ групи інвалідності.
 
Вироком Кам’янець-Подільського міськрайонного суду винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 368 КК України, визнано інспектора відділу реагування патрульної поліції, який одержав 10 тис. грн неправомірної вигоди за невиконання службових обов’язків при проведення огляду особи на стан алкогольного сп’яніння. Йому призначено покарання у виді штрафу в розмірі 68 тис. грн з позбавленням права обіймати посади в правоохоронних органах строком на 3 роки.
 
Органами досудового розслідування у кримінальних провадженнях визначеної категорії установлено збитків на суму 23 млн грн, 0,7 млн грн з яких відшкодовано, накладено арешт на майно правопорушників загальною вартістю 6,6 млн грн, заявлено позови на загальну суму 5,8 млн грн.
 
Вживаються заходи із запобігання та протидії адміністративно караній корупції.
 
За результатами розгляду протоколів про вчинення адміністративних правопорушень, пов’язаних з корупцією, упродовж півріччя за участі прокурорів судом у 167 випадках прийнято рішення про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу.
 
Відповідно до ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції» прокурорами внесено 15 подань на усунення причин та умов, що сприяють корупційним проявам, до дисциплінарної відповідальності притягнуто 3 особи.
 
 
ІV.  Стан законності у сфері кримінального судочинства
 
 
Виходячи з конституційних повноважень, основні зусилля органів прокуратури спрямовані на те, щоб результати судового розгляду кримінальних проваджень (справ) сприяли забезпеченню правопорядку в суспільстві, невідворотності покарання за вчинення злочинів, відновленню порушених прав і законних інтересів громадян та держави.
 
Прокурорами підтримано обвинувачення у 1570 кримінальних провадженнях, в яких ухвалено 801 вирок.
 
На незаконні рішення у кримінальних провадженнях подано 55 апеляційних та 13 касаційних скарг.
 
 
V.  Стан законності у правоохоронних та пенітенціарних сферах
 
 
Вжиття низки організаційно-практичних заходів сприяло підвищенню ефективності нагляду за додержанням конституційних прав громадян в установах застосування заходів примусового характеру органів національної поліції області, установах попереднього ув’язнення та виконання покарань. Забезпечено принципове прокурорське реагування на порушення прав затриманих, ув’язнених і засуджених.
 
Результати наглядової діяльності загалом позитивно вплинули на стан додержання законів щодо матеріально-побутового та медико-санітарного забезпечення затриманих, ув’язнених та засуджених, режиму їх тримання, запобігання катуванням та іншому жорстокому поводженню, дотримання конституційних прав громадян у спеціальних установах національної поліції, слідчому ізоляторі та виправних установах.
 
Органами прокуратури у координації з іншими правоохоронними органами та оперативними підрозділами виправних установ області вживаються заходи, спрямовані на виявлення та документування неправомірних дій працівників таких установ. Відпрацьовується інформація стосовно причетності працівників до вчинення корупційних діянь, у тому числі до пронесення заборонених предметів на територію охоронюваних об’єктів.
 
Так, у ході реалізації оперативної інформації встановлено факт зберігання та пронесення наркотичних речовин найманим працівником одного з підприємств на територію охоронюваної зони державної установи «Шепетівська виправна колонія (№ 98)». За таким фактом розпочато кримінальне провадження.
 
Проведено актуальні та результативні перевірки з основних напрямків наглядової діяльності, за наслідками яких вживались відповідні заходи.
 
Так, в установах ДКВС області перевірено питання щодо забезпечення режимних вимог, зокрема, щодо перекриття каналів надходження на територію охоронюваних зон заборонених предметів, проведення оперативно-розшукової роботи, протидії злочинності та недопущення надзвичайних подій.
 
Забезпечено право засуджених на умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для безпосередньої їх участі в обороні країни, захисті її незалежності та територіальної цілісності.
 
Забезпечено право засуджених на умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для безпосередньої їх участі в обороні країни, захисті її незалежності та територіальної цілісності.
 
За результатами судового розгляду клопотань про умовно-дострокове звільнення засуджених від відбування покарання до військових частин передано 343 особи.
 
Проведено актуальні перевірки з питань реалізації прав засуджених на звільнення від відбування покарання у передбачених законом випадках. Основну увагу звернуто на своєчасність огляду ЛКК засуджених, які хворіють на тяжкі захворювання, для встановлення можливості їх подальшого звільнення.
 
Зосереджено наглядову діяльність на питаннях медико-санітарного і матеріально-побутового забезпечення в’язнів у виправних установах області. Вжито відповідних заходів щодо проведення ремонтних робіт житлових та побутових приміщень.
 
Забезпечено належне реагування з питань надання медичної допомоги засудженим, їх лікування, створення відповідних умов утримання у багатопрофільній лікарні та медичних частинах установ ДКВС області тощо.
 
Органами прокуратури області проведено актуальні перевірки з питань реалізації прав засуджених на працю.
 
Також проведено результативні перевірки стану додержання конституційних прав громадян під час застосування до них органами Національної поліції області примусових заходів, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян, зокрема, при їх затриманні, триманні під вартою, конвоюванні, виконанні адміністративних арештів тощо.
 
На усі виявлені порушення внесено документи прокурорського реагування, винних осіб притягнуто до відповідальності. Загалом за результатами розгляду 186 документів реагування до відповідальності притягнуто 77 працівників кримінально-виконавчої служби, органів національної поліції та інших посадових осіб.
 
Також забезпечено процесуальне керівництво у 49 кримінальних провадженнях, які стосуються порушень прав людини у правоохоронній та пенітенціарній сферах.
 
За результатами досудового розслідування закінчено 10 кримінальних проваджень, до суду скеровано 3 обвинувальні акти.
 
Упродовж півріччя прокурорами забезпечено участь у розгляді судами 708 судових проваджень з питань, які вирішуються під час виконання вироків.
 
 
VІ.  Міжнародно-правове співробітництво
 
 
Упродовж першого півріччя 2024 року виконано 7 запитів компетентних органів іноземних держав про міжнародну правову допомогу щодо проведення процесуальних дій у кримінальних провадженнях.
 
Прокурорами та органами досудового розслідування за кордон скеровано 6 запитів про міжнародну правову допомогу щодо проведення процесуальних дій.
 
Загалом органами дізнання та досудового розслідування області розслідується 5 кримінальних проваджень, які надійшли з-за кордону в порядку перейняття.
 
Суттєво активізовано роботу щодо міжнародного розшуку підозрюваних та обвинувачених, які переховуються від органів досудового розслідування і суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
 
У поточному році за ініціативи Хмельницької обласної прокуратури Генеральним секретаріатом Інтерполу опубліковано Червоні оповіщення стосовно восьми підозрюваних, яких органами досудового розслідування області оголошено у міжнародний розшук. Загалом Генеральним секретаріатом Інтерполу опубліковані Червоні оповіщення стосовно 18 підозрюваних та обвинувачених, які за ініціативою правоохоронних органів області перебувають у міжнародному розшуку.
 
Як наслідок, у першому півріччі 2024 року правоохороними органами іноземних держав за кордоном затримано 7 осіб, які переховуються від органів досудового розслідування та судів області з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
 
Одну затриману за кордоном особу уже видано (екстрадовано) в Україну для притягнення до відповідальності.
 
 
VIІ.  Представницька діяльність на захист інтересів держави
 
У складних умовах повномасштабного вторгнення РФ на територію України органами прокуратури області спрямовано зусилля на вирішення найгостріших проблем при виконанні конституційної функції представництва інтересів держави в суді з питань земельних відносин, бюджету, у тому числі публічних закупівель, державної та комунальної власності.
 
Усього органами прокуратури області пред’явлено позовів на суму понад 22,5 млрд грн, задоволено вимог прокурорів на суму більше 23,6 млрд грн, повернуто 2131 га незаконно наданих земель. Реально виконано судових рішень на загальну суму майже 17,4 млрд грн. Розпочато 49 кримінальних проваджень.
 
 
Зусилля прокурорів направлено на захист інтересів держави у земельній сфері. Прокурорами регіону пред’явлено позови на загальну суму понад 20,8 млрд грн, задоволено – на суму більше 21,8 млрд грн, повернуто 1292 га земель.
 
Увагу зосереджено прокурорів на виявленні фактів незаконного використання громадянами російської федерації та республіки білорусь земельних ділянок сільськогосподарського призначення.
 
З початку року прокурорами Хмельниччини виявлено численні факти незаконного перебування земельних ділянок у власності громадян вказаних держав.
 
За результатами проведеної роботи окружними прокуратурами в інтересах Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області до суду подано 54 позови з вимогами конфіскувати у власність держави у громадян російської федерації та республіки білорусь земельні ділянки сільськогосподарського призначення, набуті ними в порядку спадкування та не відчужені упродовж року.
 
Конфіскації підлягає 95,7 га землі вартістю понад 4,6 млн грн.
 
Упродовж поточного року судами задоволено 53 позови зазначеної категорії щодо 87,79 га земель вартістю 3,56 млн гривень.
 
Упродовж поточного року забезпечено виконання в повному обсязі 52 судових рішень, ухвалених за позовами органів прокуратури області щодо конфіскації у іноземних громадян земельних ділянок. На виконання вказаних рішень конфісковано земель загальною площею 94 га вартістю майже 5,2 млн гривень.
 
Виявлено непоодинокі факти незаконного вибуття із державної власності земельних ділянок лісогосподарського призначення, зокрема при проведенні інвентаризації земель державної власності та передачі їх у власність територіальних громад.
 
Упродовж 2024 року органами прокуратури Хмельниччини до суду подано 7 позовів у сфері охорони та захисту земель лісогосподарського призначення щодо 1018 га, задоволено 7 позовів у даній сфері щодо 1096 га.
 
До прикладу, за реагування Шепетівської окружної прокуратури з комунальної до державної власності витребувано 10 земельних ділянок лісогосподарського призначення загальною площею 585 га.
 
Вживались заходи щодо захисту інтересів держави у сфері використання земель водного фонду.
 
З початку року органами прокуратури області до суду пред’явлено 18 позовів про повернення понад 437 га земель водного фонду.
 
Так, за позовом обласної прокуратури, заявленим в інтересах держави в особі Летичівської ОТГ, у комунальну власність повернуто земельну ділянку водного фонду площею 254 га.
 
Підставою для звернення до суду з позовом став виявлений факт порушення вимог земельного та водного законодавства при використанні суб’єктом господарювання водосховища площею 254 га для здійснення підприємницької діяльності у сфері рибальства без будь-яких правовстановлюючих документів, що підтверджували б право користування цією землею.
 
Під особливою увагою перебувають землі в межах прибережних захисних смуг найбільших річок західноукраїнських областей – Дністер (Дністровське водосховище) та Південний Буг, оскільки вони є об'єктами підвищеного захисту зі спеціальним режимом використання та спеціальною процедурою надання.
 
До прикладу, Кам’янець-Подільською окружною прокуратурою цьогоріч до суду заявлено 4 позови про повернення у комунальну власність земельних ділянок водного фонду в межах прибережної захисної смуги Дністровського водосховища вартістю майже 1,5 млн грн.
 
У цьому році задоволено 7 позовів про повернення до державної та комунальної власності майже 425 га земель водного фонду.
 
У екологічній сфері загалом прокурорами пред’явлено позови на суму 1 млрд 256 млн грн, задоволено 35 позовів на суму 847 млн грн, попереджено незаконне надання та повернуто 578 га особливо цінних земель, реально виконано рішень судів на 1 млрд 42 млн грн, за результатом вступу у розгляд адміністративної справи скасовано державну реєстрацію земельної ділянки НПП «Подільські Товтри» площею 391,13 га вартістю 1 млрд 891 млн грн. За результатами вивчення стану законності у цій сфері прокурорами розпочато 14 кримінальних проваджень.
 
З огляду на поширеність правопорушень, що посягають на правовідносини щодо захисту територій та об’єктів природно-заповідного фонду області, прокурорами забезпечується системна робота на вказаному напрямку з метою виявлення таких правопорушень та їх усунення.
 
До прикладу, Летичівська окружна прокуратура забезпечила виконання рішення Господарського суду Хмельницької області щодо повернення з незаконного володіння земельної ділянки гідрологічного заказника місцевого значення «Христосівський» вартістю понад 642 млн грн.
 
Заказник площею 147 га входить до складу природно-заповідного фонду України, для якого встановлений особливий режим охорони і використання природних ресурсів.
 
Однак, земля з порушенням вимог земельного, водного та природоохоронного законодавства була передана у безоплатне користування Старосинявській районній організації УТМР та Хмельницькому мисливсько-рибальському виробничому підприємству Хмельницької обласної організації УТМР.
 
Шепетівською окружною прокуратурою у лютому 2024 року забезпечено реальне виконання рішення суду про повернення територіальній громаді 5 земельних ділянок загальною площею 10 га в межах заказної зони Регіонального ландшафтного парку «Мальованка», які були неправомірно передані Головним управлінням Держгеокадастру в Хмельницькій області у власність громадян. Вартість земельних ділянок складає 69,2 млн грн.
 
Хмельницьким апеляційним судом залишено в силі рішення Хмельницького міськрайонного суду про задоволення позову Окружної прокуратури міста Хмельницького про визнання незаконною та скасування державної реєстрації права приватної власності на земельну ділянку, що знаходиться в межах дендрологічного парку «Поділля».
 
Так, судом визнано обґрунтованими позовні вимоги прокуратури щодо визнання незаконними та скасування державної реєстрації права приватної власності на земельну ділянку площею 0,15 га вартістю майже 1 млн грн, що знаходиться в межах дендрологічного парку «Поділля» міста Хмельницького, та її державної реєстрації у Державному земельному кадастрі.
 
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що підставою для вчинення відповідних реєстраційних дій на користь відповідачки був державний акт на право власності на земельну ділянку, що в дійсності не видавався та не реєструвався.
 
Господарським судом Хмельницької області у квітні 2024 року задоволено позовні вимоги Хмельницької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області, Департаменту природних ресурсів та екології Хмельницької обласної військової адміністрації до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, Розсошанської сільської ради про визнання незаконною та скасування у Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельних ділянок, скасування державної реєстрації речового права.
 
Підставою звернення до суду слугувало встановлення прокурором фактів неправомірної державної реєстрації права комунальної власності на 2 земельні ділянки загальною площею 88 га за результатами інвентаризації як земель загального користування (громадські пасовища). Попри це, зазначені ділянки вартістю понад 552 млн грн є частиною території об’єкту природно-заповідного фонду – гідрологічного заказника місцевого значення «Вовчанський» загальною площею 1629,5 га, створеного рішенням Хмельницької обласної ради у 1982 році.
 
Шепетівською окружною прокуратурою забезпечено реальне виконання рішення Господарського суду Хмельницької області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області, Департаменту природних ресурсів та екології Хмельницької обласної військової адміністрації до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, Крупецької сільської ради про визнання недійсним наказу ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області та скасування у Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки площею 15 га вартістю 200 млн грн, яка є частиною гідрологічного заказника місцевого значення «Княже озеро». Вказану земельну ділянку було незаконно передано у власність громади як землі сільськогосподарського призначення.
 
Хмельницькою обласною прокуратурою шляхом вступу у судовий розгляд адміністративної справи захищено інтереси держави щодо збереження та охорони території Національного природного парку «Подільські товтри».
 
Так, Верховним Судом у складі колегії Касаційного адміністративного суду задоволено касаційну скаргу заступника керівника Хмельницької обласної прокуратури та скасовано рішення суду апеляційної інстанції, яким задоволено позовні вимоги місцевої мешканки щодо визнання протиправним та скасування рішення державного кадастрового реєстратора про державну реєстрацію, а також скасування державної реєстрації земельної ділянки площею 391 га, наданої у постійне користування національному природному парку  «Подільські Товтри».
 
Прокурори також вживали результативні заходи представницького характеру у сфері охорони лісових ресурсів.
 
До прикладу, у березні та травні поточного року Господарським судом Хмельницької області задоволено 2 позови керівника Волочиської окружної прокуратури, пред’явлені в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області до КП «Теофіпольлісвод», про стягнення шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок незаконної порубки дерев, на загальну суму 1 млн 227 тис. грн.
 
Ефективно здійснюється представницька діяльність, спрямована на захист інтересів держави у бюджетній сфері.
 
Органами прокуратури області з цих питань пред’явлено 103 позови на суму майже 45,2 млн грн. Вартість активів, щодо яких судами постановлено рішення про задоволення позовних вимог прокурора, складає 5,6 млн грн, забезпечено виконання судових рішень на суму 4,3 млн грн.
 
Значну увагу приділено питанню захисту державних інтересів у сфері використання коштів субвенції, передбаченої на фінансове забезпечення будівництва, реконструкції, ремонту і утримання автомобільних доріг області.
 
До прикладу, до господарського суду обласною прокуратурою пред’явлено 4 позови в інтересах Західного офісу Держаудитслужби, Служби відновлення та розвитку інфраструктури про стягнення із недобросовісного виконавця збитків на суму 17,7 млн грн, завданих неналежним виконанням договорів щодо капітального ремонту доріг державного значення на території області.
 
Вказані справи перебувають в провадженні Господарського суду міста Києва.
 
Також налагоджено роботу щодо виявлення фактів вчинення учасниками тендеру антиконкурентних дій (зговору), які по суті нівелюють ідею конкурсних засад публічних закупівель, перешкоджають участі у них добросовісних підприємств і подекуди призводять до підвищення ціни предмета закупівлі і додаткових бюджетних витрат.
 
Так, у провадженні Господарського суду Хмельницької області перебувають справи за трьома позовами обласної прокуратури в інтересах держави в особі Західного офісу Держаудитслужби до осіб, визнаних винними у вчиненні антиконкурентних узгоджених дій, про визнання недійсними договорів про закупівлю товару як такого, що суперечить інтересам держави й суспільства, його моральним засадам, з умислу однієї сторони, та застосування наслідків недійсності стягнення до бюджету 4,1 млн гривень.
 
Забезпечено реагування на факти порушень законодавства при здійсненні органами державної влади та місцевого самоврядування публічних закупівель.
 
До прикладу, рішенням Господарського суду Хмельницької області задоволено позов Окружної прокуратури міста Хмельницького в інтересах держави в особі Західного офісу Держаудитслужби, ГУ Держпродспоживслужби в області до підприємця, Хмельницької обласної лікарні ветмедицини про застосування наслідків недійсного правочину та повернення бюджетній установі 1,7 млн грн коштів у зв’язку із проведенням закупівлі поза конкурсною процедурою. Рішення суду виконане в повному обсязі.
 
Також пред’явлено 5 позовів про визнання недійсними договорів про закупівлю за бюджетні кошти товарів, робіт і послуг у підприємств, що належать підсанкційним юридичним та фізичним особам, та застосування наслідків недійсності правочинів – стягнення до бюджету 571 тис. грн.
 
У сфері державної та комунальної власності пред’явлено позови на суму 404 млн грн, задоволено вимоги на суму 916 млн грн, забезпечено виконання судових рішень на суму 841,6 млн грн.
 
Так, органи прокуратури області продовжують роботу на захист інтересів держави з питань збереження та забезпечення належного функціонування об’єктів цивільного захисту населення.
 
На виконання 6 рішень господарського суду області, якими зобов’язано Нетішинську міську раду вчинити дії щодо державної реєстрації права комунальної власності на 46 приміщень протирадіаційних укриттів, міською радою на даний час уже зареєстровано право власності на 39 об’єктів.
 
Не залишається поза увагою прокурорів питання збереження майна комунальної власності.
 
До прикладу, рішенням господарського суду області задоволено позов Окружної прокуратури міста Хмельницького в інтересах Хмельницької міської ради про скасування державної реєстрації права приватної власності та повернення до комунальної власності об’єкта соціальної сфери – приміщення будинку культури площею 1025,0 кв. м.
 
Також рішенням господарського суду області задоволено позов Кам’янець-Подільської окружної прокуратури в інтересах Регіонального відділення Фонду державного майна України по Вінницькій та Хмельницькій областях до Новодунаєвецької селищної ради про зобов’язання її прийняти з державної у комунальну власність 60-квартирний житловий будинок. На даний час вживаються заходи щодо реального виконання рішення суду.
 
Окрім того, ухвалою Полонського районного суду від 14.05.2024 у зв’язку із добровільним врегулюванням закрито провадження за позовом Шепетівської окружної прокуратури про зобов’язання фізичної особи, яка незаконно зареєструвала право приватної власності на гідротехнічну споруду площею 2925 кв. м, повернути її територіальній громаді.
 
За результатами вжитих заходів виконано рішення господарського суду, яким скасовано державну реєстрацію права приватної власності, інших речових прав та обтяжень за ДП ДАК «Хліб України» «Волочиський комбінат хлібопродуктів» на 23 об’єкти нерухомого майна загальною площею 19,2 тис. кв. м вартістю 57,8 млн грн, що розташовані у м. Волочиськ. Наразі право власності на вищевказані об’єкти нерухомості зареєстровано за державою в особі Фонду державного майна України.
 
Органами прокуратури Хмельницької області вживались заходи представницького характеру з питань охорони культурної спадщини.
 
У цьому році до суду пред’явлено 23 позови у сфері дотримання правового режиму земель історико-культурного призначення, у тому числі 15 позовів про усунення перешкод у користуванні землями цієї категорії під пам’ятками археології національного та місцевого значення площею понад 25 га вартістю 288 млн грн.
 
Наразі задоволено 4 позови, у тому числі про повернення понад 18 га земель історико-культурного призначення під двома пам’ятками археології національного значення – Поселення та Городище літописного міста Тихомеля (черняхівська культура).
 
Також пред’явлено 5 позовів щодо управління об’єктами культурної спадщини.
 
До прикладу, Летичівським районним судом слухається справа про скасування речових прав та зобов’язання фізичної особи повернути Меджибізькій селищній територіальній громаді нежитлове приміщення (будинок-усипальня) площею 117,5 кв. м, що є пам’яткою історії національного значення – Єврейський некрополь, де поховано засновника хасидизму Ісроеля Баал-Шем-Това (1698-1760 рр.) XVI-XIX ст.
 
У сфері охорони дитинства ювенальними прокурорами заявлено 42 позови на загальну суму понад 13,7 млн грн, з них у бюджетній сфері – 23 позови на суму понад 4,7 млн грн, 5 – у сфері земельних відносин на суму майже 5,9 млн грн, 3 – з питань державної та комунальної власності на суму майже 2,9 млн. Задоволено 32 позовних заяви на суму понад 9,4 млн грн, добровільно відшкодовано в ході судового розгляду за закритими справами 34,8 млн грн.
 
Повернуто 236 га земель вартістю понад 146 тис грн.
 
Розпочато 4 кримінальних провадження.
 
Особлива увага приділяється захисту інтересів держави при використанні бюджетних коштів у сфері охорони дитинства, у тому числі при проведенні публічних закупівель.
 
До прикладу, рішенням Господарського суду Хмельницької області у квітні задоволено позов Кам’янець-Подільської окружної прокуратури про визнання недійсними додаткових угод та стягнення надмірно сплачених коштів в сумі 1 081 183,48 грн.
 
Так, між ТОВ «Хмельницькенергозбут» та Управлінням освіти і науки Кам’янець-Подільської міської ради було укладено договір на постачання електричної енергії. Надалі, в період виконання вказаного договору, ТОВ «Хмельницькенергозбут» шляхом підписання додаткових угод безпідставно збільшено ціну електричної енергії. Внаслідок такого збільшення вартості одиниці товару допущено завищення вартості електроенергії та надмірно сплачено 1 081 183,48 грн.
 
У травні 2024 року забезпечено реальне виконання рішення господарського суду, яким задоволено позовні вимоги Кам’янець-Подільської окружної прокуратури в інтересах Управління освіти, молоді та спорту Дунаєвецької міської ради та Дунаєвецької міської ради до ТОВ «Хмельницькенергозбут» про визнання недійсними додаткових угод до договору постачання електричної енергії та стягнення надмірно сплачених коштів в сумі 431 тис. грн. Кошти повернуто до місцевого бюджету.
 
Вживалися заходи представницького характеру на захист інтересів держави у сфері охорони дитинства з питань використання земельних ділянок навчальних закладів.
 
До прикладу, за позовом Волочиської окружної прокуратури визнано недійсним договір оренди земельних ділянок площею 165,87 га вартістю 34,8 млн грн, наданих на праві постійного користування ДНЗ «Лісоводський ПАЛ».
 
Забезпечено реальне виконання рішення Господарського суду Хмельницької області, яким задоволено позов Хмельницької окружної прокуратури в інтересах Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області та Старокостянтинівської міської ради до Старокостянтинівської дитячо-юнацької спортивної школи та товариства, якому ділянки передавались у користування, про повернення 41 га землі вартістю понад 140 млн грн.
 
Вживались заходи представницького характеру на захист інтересів держави у сфері охорони дитинства з питань використання державного та комунального майна.
 
Так, реагуючи на факти незаконного передання приміщення навчального закладу в оренду для проведення курсів навчання водіїв, Кам’янець-Подільська окружна прокуратури звернулась до суду з позовом про визнання недійсним договору оренди нерухомого майна, зобов’язання звільнити та передати приміщення вартістю понад 2 млн, оскільки останнє використовується для здійснення підприємницької діяльності та отримання прибутку, а не забезпечення освітнього процесу. Позов перебуває на розгляді.
 
Приділяється особлива увага захисту інтересів держави у сфері охорони дитинства щодо забезпечення права дітей на безпечні умови навчання.
 
Летичівською окружною прокуратурою до суду пред’явлено позовну заяву про визнання протиправною бездіяльності Летичівського ліцею № 1 Летичівської селищної ради щодо не приведення в належний технічний стан  протирадіаційного укриття. Позов перебуває на розгляді.
 
Вживались заходи представницького характеру щодо захисту інтересів дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
 
Так, за позовом Шепетівської окружної прокуратури Берездівську сільську раду зобов`язано виплатити грошову допомогу 6 випускникам загальноосвітніх навчальних закладів громади з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, на суму понад 90 тис. грн.
 
Реагували ювенальні прокуратори на виявлені порушення у цій сфері і кримінально-правовими заходами. У порядку представницької діяльності розпочато 4 кримінальні провадження у сфері охорони дитинства.
 
За публічного обвинувачення обласної прокуратури вироком Кам’янець-Подільського міськрайонного суду винною за ч. 2 ст. 369-2 КК України визнано дитячого лікаря-офтальмолога одного з медичних закладів Кам’янець-Подільського, яка одержала неправомірну вигоду за вплив на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави, а саме оформлення групи інвалідності для малолітньої дитини. Їй призначено покарання у виді штрафу у розмірі 93 500 грн.
 
 
VIІІ.  Розгляд звернень громадян
 
 
За 6 місяців 2024 року кількість звернень до органів прокуратури області зменшилася на 11%.
 
За цей період вирішено 715 звернень громадян та юридичних осіб, задоволено 143 звернень.
 
 
Найбільшу кількість звернень розглянуто з питань досудового розслідування – 406.
 
Майже половину звернень, розгляд яких віднесено до компетенції органів державної влади, контролю та інших установ, відповідно до вимог Законів України «Про звернення громадян», «Про прокуратуру» та галузевих наказів Генерального прокурора спрямовано за належністю.
 
Крім того, органами прокуратури області розглянуто 55 запитів про доступ до публічної інформації.
 
 
IX.  Стан інформування суспільства про роботу прокуратури
 
 
З метою інформування суспільства про результати діяльності працівниками органів прокуратури області здійснено майже 2 тис. виступів.
 
У лютому проведено пресконференцію керівника з питань протидії та притягнення до відповідальності за вчинення кримінальних правопорушень у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів.
 
Основний акцент інформаційних повідомлень спрямовано на злочини, вчинені в умовах повномасштабного вторгнення на територію України рф, питання протидії корупції, захист економічних інтересів держави, відображення реальних результатів прокурорської діяльності.
 
При цьому ефективно використовуються можливості Інтернет-ресурсів, що сприяє оперативному інформуванню громадськості про роботу прокуратури.
 
Діють офіційні сторінки обласної прокуратури у соціальних мережах Facebook та Twitter.

кількість переглядів: 466