Контраст contrast
Шрифт Очистити
Сховати налаштування
 
27.07.2023

ІНФОРМАЦІЯ про результати діяльності органів прокуратури Хмельницької області у першому півріччі 2023 року

Органами прокуратури Хмельницької області у першому півріччі 2023 року вживалися заходи, спрямовані на реальне усунення порушень законів, поновлення прав громадян та інтересів держави, забезпечення підтримання державного обвинувачення у суді, додержання конституційних прав громадян у кримінальному провадженні, протидії корупції.
 
Особливу увагу зосереджено на викритті та розслідуванні кримінальних правопорушень, пов’язаних зі збройною агресією проти України, а також захисті інтересів держави від протиправних посягань під час воєнного стану.
 
З метою координації діяльності з протидії злочинності проведено 3 спільні та координаційну наради керівників правоохоронних органів області. Такі наради проведено також окружними прокуратурами на місцях.
 
Про результати діяльності прокуратури систематично інформувались Хмельницька обласна рада та Хмельницька обласна військова адміністрація. Загалом органам влади та місцевого самоврядування скеровано 59 таких інформацій.
 
Наразі діяльність органів прокуратури області забезпечує 224 прокурори.
 
Завдяки проведеній роботі досягнуто позитивних результатів на основних напрямах прокурорської діяльності.
 
І.  Загальна характеристика злочинності та стану законності при проведенні оперативно-розшукової діяльності та досудового розслідування
 
 
Упродовж першого півріччя 2023 року органами прокуратури області здійснювався нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням у 25724 кримінальних провадженнях.
 
До суду з обвинувальними актами скеровано 1593 кримінальних провадження.
 
Левова частка проваджень розслідувалась органами Національної поліції області – 25 264 кримінальних провадження.
 
За цей період досудове розслідування закінчено у 5463 кримінальних провадженнях.
 
Скеровано до суду з обвинувальними актами 1542 кримінальних провадження, 179 з них – з угодами.
 
Слідчими та дізнавачами органів Національної поліції області за закінченими кримінальними провадженнями установлено збитків на суму 33,9 млн грн, з яких 9,5 млн грн відшкодовано, накладено арешт на майно вартістю 19,1 млн грн, пред’явлено позови про стягнення 2,8 млн грн.
 
Оперативними підрозділами Головного управління Національної поліції України в області розшукано 74 особи, які ухилялися від органів досудового розслідування та суду.
 
Також розшукано 133 безвісти зниклих особи.
 
У поточному році прокурорами обласної прокуратури здійснювалось процесуальне керівництво у 250 кримінальних провадженнях, розслідування у яких проводилось слідчими ТУ ДБР, розташованого у місті Хмельницькому.
 
За результатами розслідування до суду направлено 7 кримінальних проваджень. Серед них: провадження за фактами вчинення корупційного кримінального правопорушення, за фактом порушення прав людини співробітником правоохоронного органу із застосуванням насильства.
 
За процесуального керівництва обласної прокуратури слідчим відділом управління Служби безпеки України в Хмельницькій області упродовж року розслідувалось 210 кримінальних проваджень, до суду направлено 44 обвинувальних акти.
 
Так, до суду скеровано обвинувальні акти за фактами вчинення військовослужбовцем державної зради та його ухилення від військової служби, щодо розповсюдження матеріалів із закликами до насильницького захоплення державної влади України, за фактами вчинення умисних дій з метою зміни меж території та державного кордону України, спрямованих на насильницьке захоплення державної влади України, колабораційної діяльності, розпалювання національної ворожнечі, а також заперечення збройної агресії рф проти України.
 
Вжито низку організаційних та практичних заходів щодо протидії організованій злочинності.
 
Завдяки спільним скоординованим діям правоохоронних органів області викрито та до суду направлено обвинувальні акти стосовно 23 осіб, якими у складі 7 злочинних угруповань вчинено 38 кримінальних правопорушень.
 
Серед викритих організованих злочинних груп дві займались збутом наркотичних засобів та психотропних речовин, у тому числі на території Хмельницького слідчого ізолятора.
 
Також викрито та до суду скеровано обвинувальний акт стосовно злочинної групи, яка займалася несанкціонованої зміною інформації в автоматизованій системі МІС «MEDICS» щодо вакцинації осіб від гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом COVID-19.
 
До суду направлено обвинувальний акт стосовно трьох осіб, які в складі організованої злочинної групи заволоділи понад 1,5 млн грн, виділеними з державного бюджету в рамках програми «Велике будівництво» на спорудження амбулаторій загальної практики сімейної медицини на території Кам’янець-Подільського району.
 
 
У першому півріччі 2023 року на 23 % зменшилась кількість неповнолітніх осіб, які вчинили кримінальні правопорушення.
 
До суду направлено 43 кримінальних провадження, де потерпілими є діти.
 
Найбільше неповнолітні потерпали від злочинів, пов’язаних з порушенням правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту (18 дітей), проти статевої свободи та статевої недоторканості (11).
 
У кожному із виявлених випадків порушення прав та інтересів дітей забезпечено притягнення винних осіб до встановленої законодавством відповідальності.
 
До прикладу, до 14 років позбавлення волі засуджено жителя Хмельницького району, який зґвалтував та вбив неповнолітню дівчину.
 
До 6 років позбавлення волі засуджено мешканця Хмельницького району за вчинення розпусних дій (розбещення) щодо 11-річного хлопчика.
 
Приділено належну увагу питанню протидії правопорушенням та забезпеченню ефективного досудового розслідування кримінальних правопорушень у сфері екології і незаконного використання природних ресурсів.
 
За результатами вивчення стану законності у сфері екології у першому півріччі загалом розпочато 90 кримінальних проваджень, до суду спрямовано 32 кримінальних провадження.
 
 
До прикладу, засуджено місцевого мешканця, який на належній йому земельній ділянці сільськогосподарського призначення на території Хмельницького (колишнього Летичівського) району організував незаконний видобуток корисних копалин. Він незаконно вивів вказану ділянку з сільськогосподарського обороту та без дозвільних документів видобув корисних копалин місцевого значення (супісків) на 148,7 тис. грн.
 
Засудженому призначено покарання у виді штрафу в розмірі 51 тис. грн. Також ним відшкодовано завдані збитки.
 
Кам’янець-Подільською окружною прокуратурою до суду направлено обвинувальний акт стосовно громадянина, який за відсутності у нього необхідного для видобування корисних копалин спеціального дозволу та акту про надання гірничого відводу організував незаконне видобування копалини місцевого значення – піску на території НПП «Подільські Товтри» та його продаж. Внаслідок незаконного видобування надр державі заподіяно збитків в розмірі 318 тис. грн.
 
Виявлено факти порушення вимог екологічного законодавства при використанні земель.
 
В умовах мораторію на проведення органами державного контролю перевірок на території області поширеними є факти нецільового використання земель сільськогосподарського призначення, у тому числі шляхом незаконного облаштування на них водних об’єктів та самовільного видобутку корисних копалин.
 
До прикладу, Шепетівською окружною прокуратурою розпочато 8 кримінальних проваджень за фактами безгосподарського використання на території Шепетівського району 11 земельних ділянок сільськогосподарського призначення загальною 11,3 га, на яких самовільно облаштовано ставки.
 
Загалом у першому півріччі 2023 року розпочато 23 кримінальних провадження за такими фактами, 15 кримінальних проваджень за ст. 254 КК України спрямовано до суду.
 
ІІ.  Кримінальні правопорушення, пов’язані зі збройною агресією проти України.
 
З початку повномасштабного вторгнення на територію України досудове розслідування та процесуальне керівництво у кримінальних провадженнях про злочини, пов’язані зі збройною агресією РФ, стали для органів прокуратури основним пріоритетом.
 
 
Так, за процесуального керівництва обласної прокуратури з 24 лютого 2022 року слідчим відділом управління Служби безпеки України в Хмельницькій області здійснювалось досудове розслідування у 802 кримінальних провадженнях про злочини цієї категорії. З них: 344 – про воєнні злочини та 458 – проти основ національної безпеки України.
 
До прикладу, здійснювалось процесуальне керівництво у кримінальних провадженнях за фактами вчинення 65 депутатами державної думи РФ умисних дій з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, які призвели до загибелі людей та інших тяжких наслідків.
 
У вказаних кримінальних провадженнях отримано дозвіл суду на здійснення спеціального досудового розслідування та затверджено обвинувальні акти, які направлено до суду.
 
Також направлено до суду обвинувальний акт у кримінальному провадженні за обвинуваченням громадянина України, який у соціальних мережах розміщував дописи із текстом, в яких публічно виправдовував збройну агресію рф проти України, закликав до підтримки дій рф та до співпраці з державою агресором у реалізації заявлених псевдоідеологічних цілей збройного конфлікту.
 
Крім того, здійснюється досудове розслідування в об’єднаному кримінальному провадженні за фактами обстрілів цивільної інфраструктури на території області.
 
Упродовж І півріччя 2023 року у провадженні дізнавачів УСБУ в Хмельницькій області перебувало 42 кримінальних провадження за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111-1 КК України.
 
Працівниками галузевого відділу затверджено та спрямовано до суду обвинувальні акти у 13 таких кримінальних провадженнях.
 
Наразі судом винесено 8 обвинувальних вироків за ч. 1 ст. 111-1 КК України стосовно осіб, які підтримували країну-агресора та здійснювали публічне заперечення збройної агресії. В межах санкції цієї статті усім призначено покарання у виді позбавлення права обіймати посади, повʼязані з виконанням організаційно-розпорядчих і адміністративно-господарських функцій в органах державної влади та місцевого самоврядування.
 
Переважно публічні заклики до підтримки рішень та дій держави-агресора засуджені здійснювали в соціальній мережі «Однокласники».
 
Територіальними підрозділами органів Нацполіції області розпочато 110 кримінальних проваджень за ст. 336 КК України за фактами ухилення від призову на військову службу під час мобілізації. За наслідками досудового розслідування до суду направлено 28 обвинувальних актів, 16 осіб засуджено.
 
Також у поточному році територіальними органами Національної поліції в області розпочато 9 кримінальних проваджень за ст. 332 КК України за фактами незаконного переправлення осіб через державний кордон України, за наслідками досудового розслідування у 3 кримінальних провадженнях до суду скеровано обвинувальні акти.
 
До прикладу, обласною прокуратурою у червні до суду направлено обвинувальний акт у кримінальному провадженні за обвинуваченням кондуктора пасажирського вагона АТ «Укрзалізниця» за ч. 3 ст. 332 КК України, який за 81 тис. грн організовував переправлення за кордон чоловіків призовного віку поза митним та прикордонним контролем.
 
Упродовж півріччя 2023 року органами поліції в області розпочато 3 кримінальних провадження за ч. 3 ст. 201-2 КК України за фактами незаконного використання з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги.
 
На теперішній час здійснюється досудове розслідування у 14 таких кримінальних провадженнях за ч. 3 ст. 201-2 КК України, у 2 з яких особам повідомлено про підозру.
 
ІІІ.  Протидія корупції
 
Прокуратурою у взаємодії з іншими правоохоронними органами та органами влади проводиться активна робота з протидії корупційним проявам.
 
 
Упродовж півріччя 2023 року за результатами досудового розслідування кримінальних проваджень за фактами вчинення корупційних злочинів Хмельницькою обласною прокуратурою та окружними прокуратурами до суду направлено 68 обвинувальних актів.
 
Розслідувано низку актуальних проваджень на пріоритетних напрямках діяльності, зокрема в бюджетній, кредитно-фінансовій сферах, з питань земельних правовідносин тощо.
 
У січні обласною прокуратурою до суду направлено обвинувальний акт у кримінальному провадженні за ч. 3 ст. 369-2 КК України за фактом вимагання та отримання неправомірної вигоди у сумі 5,5 тис. грн за вплив на посадових осіб Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Хмельницькій області щодо прийняття рішення про позачергову реєстрацію транспортних засобів та видачу відповідних документів на авто.
 
Кам’янець-Подільською окружною прокуратурою до суду скеровано обвинувальний акт за ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 366 КК України відносно директора приватного підприємства, який шляхом подання завідомо неправдивих офіційних документів щодо обсягів і вартості виконаних робіт по капітальному ремонту будинку культури в с. Чаньків Дунаєвецького району Хмельницької області привласнив 581 тис. грн бюджетних коштів.
 
Летичівською окружною прокуратурою до суду направлено обвинувальний акт за ч. 1 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України відносно секретаря Шиїнецької сільської ради, яка склала дублікат неіснуючого заповіту, що стало підставою для незаконної передачі у власність земельної ділянки площею 3,8 га вартістю понад 700 тис. грн.
 
Обласною прокуратурою у лютому до суду направлено обвинувальний акт у кримінальному провадженні за ч. 5 ст. 191 КК України за фактом розтрати бюджетних коштів директором Хмельницького обласного науково-методичного центру культури і мистецтва у сумі 790 тис. грн.
 
Шепетівською окружною прокуратурою у квітні до суду скеровано обвинувальний акт за ч. 5 ст. 191 та ч. 3 ст. 362 КК України за фактами розтрати коштів ДП «Славутське лісове господарство» у сумі 870 тис. грн.
 
Обласною прокуратурою у червні до суду направлено обвинувальний акт у кримінальному провадженні за ч. 2 ст. 369-2 КК України стосовно директора навчально-наукового інституту заочної і дистанційної освіти одного з вишів за фактом отримання 8 тис. грн неправомірної вигоди за вплив на прийняття членами екзаменаційної комісії та викладачами рішення щодо успішного складання іспитів та заліків.
 
У вчиненні корупційного правопорушення викрито правоохоронця. Начальник відділу реагування патрульної поліції одного з районних управлінь поліції ГУНП в Хмельницькій області за 8 тис. грн пообіцяв здійснити вплив на іншого працівника поліції з метою нескладання протоколу про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 130 КУпАП. Судовий розгляд кримінального провадження триває.
 
За принципової позиції державних обвинувачів в суді доведено вину та засуджено за вчинення корупційних правопорушень 20 осіб.
 
До прикладу, вироком Хмельницького міськрайонного суду за ч. ч. 3, 5 ст. 191, ч. 3  ст. 362, ч. 1 ст. 209 КК України засуджено колишнього головного бухгалтера КП «Спецкомунтранс», який у 2016-2018 роках вносив у банківські платіжні системи підприємства завідомо неправдиві відомості про зарахування коштів на власний картковий рахунок під виглядом «заробітної плати» та перераховував їх на власну користь. З метою приховання та маскування незаконного походження цих коштів, а також їх використання, надалі він здійснював фінансові операції з ними, легалізувавши їх. В результаті вказаних дій комунальному підприємству завдано майнової шкоди на суму понад 1,6 млн грн.
 
Засудженому призначено покарання у виді 8 років позбавлення волі з позбавленням права займатись діяльністю та обіймати посади, пов’язані з організаційно-розпорядчими та адміністративно- господарськими функціями, на строк 3 роки та з конфіскацією всього майна, окрім житла.
 
Вироком Старокостянтинівського районного суду за ч. 4 ст. 185, ч. 3 ст. 369 КК України засуджено місцевого мешканця, який в умовах воєнного стану вчинив крадіжку чужого майна у одному із супермаркетів м. Старокостянтинів, а потім запропонував та передав слідчому неправомірну вигоду в сумі 7500 грн за непритягнення до кримінальної відповідальності
 
Засудженому призначено покарання у вигляді 5 років 6 місяців позбавлення волі.
 
Вироком Хмельницького апеляційного суду за ч. 3 ст. 368 КК України визнано винуватим колишнього начальника ДВС в Чемеровецькому районі, який зловживаючи своїм службовим становищем, вимагав та одержав 65 тис. грн неправомірної вигоди за незупинення проведення торгів, видачу акту проведення прилюдних торгів та винесення постанови про зняття арешту із транспортних засобів – комбайнів.
 
Засудженому призначено покарання у виді 6 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, на 3 роки та з конфіскацією усього майна, крім житла.
 
Органами досудового розслідування у кримінальних провадженнях визначеної категорії установлено збитків на суму 13,7 млн грн, 3,3 млн грн з яких відшкодовано, накладено арешт на майно правопорушників загальною вартістю 5,5 млн грн, заявлено позови на загальну суму 1,5 млн грн.
 
Вживаються заходи із запобігання та протидії адміністративно караній корупції.
 
За результатами розгляду протоколів про вчинення адміністративних правопорушень, пов’язаних з корупцією, у першому півріччі 2023 року за участі прокурорів судом у 194 випадках прийнято рішення про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу.
 
Відповідно до ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції» прокурорами внесено 11 подань на усунення причин та умов, що сприяють корупційним проявам, до дисциплінарної відповідальності притягнуто 2 особи.
 
ІV.  Стан законності у сфері кримінального судочинства
 
Виходячи з конституційних повноважень, основні зусилля органів прокуратури спрямовані на те, щоб результати судового розгляду кримінальних проваджень (справ) сприяли забезпеченню правопорядку в суспільстві, невідворотності покарання за вчинення злочинів, відновленню порушених прав і законних інтересів громадян та держави.
 
Прокурорами підтримано обвинувачення у 1661 кримінальному провадженні, в яких ухвалено 1030 вироків.
 
На незаконні рішення у кримінальних провадженнях подано 59 апеляційних та 16 касаційних скарг.
 
 
V.  Стан законності при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях, а також інших заходів примусового характеру
 
Вжиття низки організаційно-практичних заходів сприяло підвищенню ефективності нагляду за додержанням конституційних прав громадян в установах застосування заходів примусового характеру органів національної поліції області, установах попереднього ув’язнення та виконання покарань. Забезпечено принципове прокурорське реагування на порушення прав затриманих, ув’язнених і засуджених.
 
Результати наглядової діяльності загалом позитивно вплинули на стан додержання законів щодо матеріально-побутового та медико-санітарного забезпечення затриманих, ув’язнених та засуджених, режиму їх тримання, запобігання катуванням та іншому жорстокому поводженню, дотримання конституційних прав громадян у спеціальних установах національної поліції, слідчому ізоляторі та виправних установах.
 
Органами прокуратури у координації з іншими правоохоронними органами та оперативними підрозділами виправних установ області вживаються заходи, спрямовані на виявлення та документування неправомірних дій працівників таких установ. Відпрацьовується інформація стосовно причетності працівників до вчинення корупційних діянь, у тому числі до пронесення заборонених предметів на територію охоронюваних об’єктів.
 
Так, у ході реалізації оперативної інформації встановлено факти зберігання та пронесення наркотичних речовин працівниками державних установ «Шепетівська виправна колонія (№ 98)», «Замкова виправна колонія (№ 58)», а також працівником медичної частини, яка функціонує при державній установі «Райківецька виправна колонія (№ 78)». За усіма фактами розпочато кримінальні провадження.
 
Проведено актуальні та результативні перевірки з основних напрямків наглядової діяльності, за наслідками яких вживались відповідні заходи.
 
Так, в установах ДКВС області перевірено питання щодо забезпечення режимних вимог, зокрема, щодо перекриття каналів надходження на територію охоронюваних зон заборонених предметів, проведення оперативно-розшукової роботи, протидії злочинності та недопущення надзвичайних подій.
 
Перевірено питання реалізації прав засуджених на звільнення від відбування покарання та його заміни більш м’яким у передбачених законом випадках. Основну увагу звернуто на своєчасності огляду ЛКК засуджених, які хворіють на тяжкі захворювання, для встановлення можливості їх подальшого звільнення.
 
Зосереджено наглядову діяльність на питаннях медико-санітарного і матеріально-побутового забезпечення в’язнів у виправних установах області. Вжито відповідних заходів щодо проведення ремонтних робіт житлових та побутових приміщень.
 
Забезпечено належне реагування з питань надання медичної допомоги засудженим, їх лікування, створення відповідних умов утримання у багатопрофільній лікарні та медичних частинах установ ДКВС області тощо.
 
Також проведено результативні перевірки стану додержання конституційних прав громадян під час застосування до них органами Національної поліції області примусових заходів, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян, зокрема, при їх затриманні, триманні під вартою, конвоюванні, виконанні адміністративних арештів тощо.
 
На усі виявлені порушення внесено документи прокурорського реагування, винних осіб притягнуто до відповідальності. Загалом за результатами розгляду 193 документів реагування до відповідальності притягнуто 52 працівники кримінально-виконавчої служби, органів національної поліції та інших посадових осіб.
 
Упродовж півріччя 2023 року прокурорами забезпечено участь у розгляді судами 422 справ, пов’язаних з виконанням вироків.
 
VІ.  Міжнародно-правове співробітництво
 
 
Упродовж першого півріччя 2023 року до обласної прокуратури надійшло та виконано 13 запитів компетентних органів іноземних держав про міжнародну правову допомогу щодо проведення процесуальних дій у кримінальних провадженнях.
 
Прокурорами та органами досудового розслідування за кордон скеровано 9 запитів про міжнародну правову допомогу щодо проведення процесуальних дій.
 
За цей період до обласної прокуратури надійшло 1 клопотання про перейняття кримінального провадження від компетентних органів Республіки Польща, за результатами розгляду яких внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
 
Загалом органами дізнання та досудового розслідування області розслідується 4 кримінальних провадження, які надійшли з-за кордону в порядку перейняття. 
 
Остаточні процесуальні рішення прийнято у 2 кримінальних провадженнях цієї категорії.
 
VIІ.  Представницька діяльність на захист інтересів держави
 
 
У складних умовах повномасштабного вторгнення РФ на територію України органами прокуратури області спрямовано зусилля на вирішення найгостріших проблем при виконанні конституційної функції представництва інтересів держави в суді з питань земельних відносин, бюджету, у тому числі публічних закупівель, державної та комунальної власності.
 
На захист інтересів держави органами прокуратури області у першому півріччі 2023 року заявлено позови на суму 6,1 млрд грн, задоволено позовів на суму понад 1,8 млд грн, повернуто 1 230 га незаконно наданих земель. Реально виконано рішень судів на суму понад 2 млрд грн. Розпочато 98 кримінальних проваджень.
 
Особливу увагу прокурорів зосереджено на захисті інтересів держави у земельній сфері. Прокурорами регіону пред’явлено позови на загальну суму 5 млрд грн, задоволено – на суму 1,3 млрд грн.
 
Увагу зосереджено на виявленні фактів незаконного використання громадянами російської федерації та республіки білорусь земельних ділянок сільськогосподарського призначення.
 
З початку року прокурорами Хмельниччини виявлено понад 500 фактів незаконного перебування земельних ділянок у власності громадян вказаних держав.
 
За результатами проведеної роботи окружними прокуратурами в інтересах Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області до суду подано 138 позовів з вимогами конфіскувати у власність держави у громадян російської федерації та республіки білорусь земельні ділянки сільськогосподарського призначення, набуті ними в порядку спадкування та, в порушення ст. ст. 81, 145 Земельного кодексу України, не відчужені упродовж року.
 
Конфіскації підлягає 236 га землі вартістю понад 9 млн грн.
 
На теперішній час судами уже задоволено 80 таких позовів прокурорів та у власність держави конфісковано 144 га земель вартістю 6,5 млн грн.
 
Виявлено непоодинокі факти незаконного вибуття із державної власності земельних ділянок лісогосподарського призначення, зокрема при проведенні інвентаризації земель державної власності та передачі їх у власність територіальних громад.
 
Упродовж півріччя органами прокуратури Хмельниччини до суду подано 10 позовів у сфері охорони та захисту земель лісогосподарського призначення щодо 415 га земель вартістю майже 4 млрд грн, задоволено позовні вимоги про повернення у власність держави 16 га земель лісогосподарського призначення вартістю 117 млн грн.
 
До прикладу, Шепетівська окружна прокуратура в інтересах держави в особі Хмельницької ОВА у судовому порядку вимагає у Ганнопільської сільської ради повернення земельних ділянок лісогосподарського призначення площею 402 га вартістю 3,8 млрд грн, які незаконно вибули із власності держави.
 
Виконано рішення судів, винесені за позовами прокуратури, про повернення державі в особі Хмельницької обласної державної адміністрації 23 га землі лісового фонду вартістю понад 294 млн грн.
 
Вживались прокурорами заходи щодо повернення у комунальну власність земель, які використовуються із порушенням закону. Так, за позовом в інтересах Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради розірвано договір оренди землі та у комунальну власність повернуто ділянку площею 40 га вартістю 577 млн грн.
 
Окрім того, триває робота щодо захисту інтересів держави у сфері використання земель водного фонду.
 
З початку року на вказаному напрямку пред’явлено 27 позовів, у тому числі з вимогами про повернення 35 га земель водного фонду у прибережних захисних смугах водних об’єктів.
 
До прикладу, рішенням Городоцького районного суду задоволено позов Волочиської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Сатанівської сільської ради щодо повернення з чужого незаконного володіння земельної ділянки водного фонду площею 2 га вартістю 20,8 млн грн (озеро Примара).
Окрім того, виконано рішення Господарського суду Хмельницької області, постановлене за позовом обласної прокуратури в інтересах держави в особі Хмельницької РДА про скасування державної реєстрації права комунальної власності та повернення до державної власності двох земельних ділянок водного фонду площею 29,6 га вартістю 382,7 млн грн. На вказаних землях розміщені гідроспоруди ставу «Юхимівці», що перебувають у державній власності, в управлінні Держрибагенства України та на балансі ДП «Укрриба».
 
Загалом у поточному році до комунальної та державної власності повернуто 97,3 га земель водного фонду вартістю 707 млн грн.
 
Зокрема, виконано постановлене за позовом обласної прокуратури рішення господарського суду області про розірвання договору оренди та повернення Розсошанській ОТГ Хмельницького району 61 га землі водного фонду вартістю 238,5 млн грн.
 
У екологічній сфері упродовж першого півріччя 2023 року пред’явлено позови на суму понад 431 млн грн,  задоволено позови на суму 14,8 млн грн, добровільно відшкодовано 667 млн грн, реально виконано рішень судів на 64 млн грн, до державної та комунальної власності повернуто та попереджено незаконне надання 223 га земель. За результатами вивчення стану законності у сфері екології прокурорами в порядку представництва розпочато 22 кримінальних провадження.
 
Прокурорами продовжується робота щодо забезпечення захисту територій та об’єктів природно-заповідного фонду області.
До прикладу, за реагування обласної прокуратури розірвано договори про неправомірну передачу земель в оренду та повернуто 147 га ландшафтного парку «Мальованка». Вартість повернутих земель природно-заповідного фонду – 667 млн грн.
 
При укладенні оскаржених договорів оренди сторони не врахували, що державою встановлено додаткові гарантії захисту вказаних земель від неправомірного антропогенного впливу. Окрім цього, ділянки перебувають в межах території, яка входить до об’єктів Смарагдової мережі України та підпадає під охорону Конвенції про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі.
 
За реагування Летичівської окружної прокуратури до комунальної власності Деражнянської ОТГ повернуто 9 земельних ділянок природно-заповідного фонду загальною площею 8,91 га вартістю понад 50 млн грн.
Вказані земельні ділянки у 2010 році були неправомірно передані Деражнянською районною державною адміністрацією у приватну власність громадян під виглядом земель сільськогосподарського призначення для потреб ведення особистого селянського господарства за рахунок території прибережної захисної смуги річки Ровець та гідрологічного заказника місцевого значення «Божиковецький».
 Також за позовом Летичівської окружної прокуратури відновлено статус 64 га землі гідрологічного заказника місцевого значення «Вовчанський», яку неправомірно було зареєстровано як землю сільськогосподарського призначення.
 
За 5 позовами Шепетівської окружної прокуратури визнано недійсними рішення органів місцевого самоврядування про передачу у приватну власність 8 га земельних ділянок в межах гідрологічного заказника місцевого значення «Хоморські заплави» на території Шепетівського району.
 
Дані землі є частиною гідрологічного заказника, який створений з метою збереження в природному стані заболочених ділянок на берегах р. Хомори, з багатим видовим складом птахів, серед яких червонокнижні.
 
За апеляційною скаргою обласної прокуратури постановою Хмельницького апеляційного суду визнано обґрунтованими позовні вимоги щодо визнання незаконними та скасування державної реєстрації права приватної власності на земельну ділянку площею 0,15 га вартістю майже 1 млн грн, що знаходиться в межах дендрологічного парку «Поділля» міста Хмельницького, та її державної реєстрації у Державному земельному кадастрі.
 
Встановлено, що підставою для вчинення відповідних реєстраційних дій на користь відповідачки був державний акт на право власності на земельну ділянку, що в дійсності не видавався та не реєструвався.
 
Прокурори вживали результативні заходи у сфері охорони лісових ресурсів та водних біоресурсів.
 
Так, упродовж 6 місяців 2023 року судами задоволено 8 позовів про стягнення 398 тис. грн збитків, завданих неправомірними порубками дерев на землях лісового фонду, та 9 позовів щодо стягнення понад 1,1 млн грн шкоди, завданої незаконним виловом водних біоресурсів.
 
Ефективно здійснюється представницька діяльність, спрямована на захист інтересів держави у бюджетній сфері. Упродовж півріччя поточного року органами прокуратури області пред’явлено позовів на загальну суму 15,2 млн грн. Вартість активів, щодо яких судами постановлено рішення про задоволення позовних вимог прокурора (у т.ч. добровільно та з попередженням вибуття коштів з бюджету), становить 10,3 млн грн.
 
Забезпечується захист інтересів держави у сфері використання органами державної влади та місцевого самоврядування коштів на закупівлю товарів, робіт і послуг з метою забезпечення нагальних потреб в умовах воєнного стану.
 
Встановлено порушення строків виконання умов договору про постачання продовольчих товарів, закуплених для відправлення громадам, на території яких тривали чи продовжуються активні бойові дії, укладеного між Хмельницькою ОВА та товариством.
 
Товариство взяло на себе зобов’язання поставити 841,5 тонни макаронних виробів на суму 46,7 млн грн упродовж двох днів з моменту отримання попередньої оплати.
 
Однак, попри зарахування на рахунки суб’єкта господарювання 14 млн грн ще у квітні 2022 року, постачання товару розпочато майже через місяць.
 
За позовом обласної прокуратури господарським судом прийнято рішення про стягнення на користь Хмельницької ОВА 1,3 млн грн пені.
 
Окрім того, обласною прокуратурою встановлено факт неналежного виконання товариством умов договору про закупівлю Кам’янець-Подільською міською радою дизельних генераторів.
 
Для забезпечення безперебійної роботи органів місцевого самоврядування в умовах воєнної агресії у листопаді минулого року виконавчий комітет міської ради провів відкриті торги, уклав із переможцем договір на суму 4,9 млн грн та навіть здійснив попередню оплату – 30 % від обумовленої суми.
 
Попри це, суб’єкт господарювання так і не поставив замовнику вкрай необхідного у зимовий період обладнання.
 
Наразі прокуратура у судовому порядку вимагає стягнення 815 тис грн пені та інфляційних втрат у зв’язку із неналежним виконанням договору.
 
Встановлено факти порушень органами державної влади та місцевого самоврядування вимог щодо мораторію (заборони) на виконання грошових та інших зобов’язань, кредиторами за якими є російська федерація або особи, пов’язані з державою-агресором.
 
В порушення вимог Законів України «Про публічні закупівлі» та «Про санкції» КНП «Хмельницький обласний дерматовенерологічний центр» у січні цього року укладено договір з ТОВ «ТВІЙ ГАЗЗБУТ», кінцевим бенефіціарним власником якого є Фірташ Д.В., який перебуває під санкціями відповідно до державного реєстру головної бази даних про санкції, накладені через напад росії на Україну.
 
За позовом Окружної прокуратури міста Хмельницького закупівлю та договір на суму 203 тис. грн визнано недійсними.
 
Окрім того, наразі у провадженні суду перебуває ще 3 позови прокурорів, пред’явлені з аналогічних підстав, про визнання недійсними закупівель та укладених за їх результатами договорів на суму 1,5 млн грн.
 
Забезпечено реальне виконання судових рішень, ухвалених за позовами прокурорів у бюджетній сфері, на загальну суму 4,7 млн грн.
 
До прикладу, виконано 3 судових рішення, постановлених в інтересах бюджетних установ, щодо стягнення з енергопостачального товариства 893 тис. грн безпідставно набутих коштів.
 
Також за позовами Окружної прокуратури м. Хмельницького до бюджету стягнуто 3,2 млн грн з підприємств, які під час виконання договорів про постачання пального безпідставно збільшували вартість товару.
 
Активно здійснюється представницька діяльність у сфері державної та комунальної власності. На захист інтересів держави з цих питань пред’явлено позови на суму понад 649 млн грн, задоволено вимог на суму 470 млн грн.
 
Органами прокуратури Хмельницької області системно та комплексно захищаються інтереси держави з питань збереження та забезпечення належного функціонування об’єктів цивільного захисту населення. Ефективно реагували прокурори на порушення у сфері охорони культурної спадщини, а також стратегічно важливих для держави об’єктів.
 
Прокурорами цьогоріч пред’явлено позови щодо незаконного вибуття з комунальної власності, неналежного утримання об’єктів цивільного захисту відносно 38 таких об’єктів. Судами упродовж вказаного періоду задоволено позовні заяви прокурорів з цих питань стосовно 73 об’єктів площею 331 тис. кв. м, що вміщують майже 18 тисяч осіб.
 
 
До прикладу, рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду задоволено позов Волочиської окружної прокуратури в інтересах держави до Теофіпольської селищної ради про скасування рішення, яким незаконно з комунальної власності селища виключено 29 об'єктів протирадіаційних укриттів загальною площею майже 10 тис. кв. м вартістю понад 273 млн грн, що вміщують 4,5 тисяч осіб.
 
Кам’янець-Подільською та Летичівською окружними прокуратурами забезпечено виконання 3 рішень судів, якими зобов’язано селищні ради вжити заходів щодо оформлення та державної реєстрації права власності на будівлі та протирадіаційні укриття площею 2244,6 кв.м, вартістю 104,7 млн гривень.
 
Органами прокуратури Хмельницької області вживались заходи представницького характеру з питань охорони культурної спадщини. Пред’явлено 4 позови із вказаних питань, судами один позов задоволено, та один закрито у зв’язку з добровільним врегулюванням спору.
 
Так, рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.05.2023 задоволено позов Шепетівської окружної прокуратури до Департаменту інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій Хмельницької ОДА про визнання протиправною бездіяльності, а саме невиконання вимог чинного законодавства України в частині виготовлення облікової документації на об’єкт культурної спадщини – курган періоду бронзово-раннього залізного віку, розташований між селами Хролин та Траулин Шепетівського району.
 
Окрім того, ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду у зв’язку із добровільним врегулюванням спору закрито провадження за позовом Хмельницької окружної прокуратури до Ярмолинецької селищної ради про зобов’язання розробити історико-архітектурний опорний план історичного населеного смт Ярмолинці.
 
Органами прокуратури Хмельницької області проведено вивчення щодо управління органами місцевого самоврядування гідротехнічними спорудами та своєчасності оформлення права комунальної власності щодо таких об’єктів.
 
З цих питань прокурорами пред’явлено 5 позовів, наразі задоволено 2 відносно 3 гідроспоруд.
 
За позовом обласної прокуратури Летичівським районним судом скасовано реєстрацію права приватної власності на греблю ставу протяжністю 150 м у с. Рудня Хмельницького (колишнього Летичівського району) на земельній ділянці площею 86 га.
 
Також Хмельницькою окружною прокуратурою пред’явлено 2 позови про передачу двох безхазяйних гідротехнічних споруд у комунальну власність Ярмолинецької селищної об’єднаної територіальної громади.
 
У сфері охорони дитинства ювенальними прокурорами заявлено позови на суму понад 11,2 млн грн. Повернуто 402 га земель вартістю понад 52,5 млн грн.
 
Особлива увага приділяється захисту інтересів держави при використанні бюджетних коштів у сфері охорони дитинства, у тому числі при проведенні публічних закупівель.
 
До прикладу, за позовом Летичівської окружної прокуратури в інтересах відділу освіти, молоді та спорту Старосинявської селищної ради та Старосинявської селищної ради до товариства з відповідача стягнуто надміру сплачені кошти за договором постачання природного газу в сумі понад 349 тис. грн.
 
Також задоволено позов Волочиської окружної прокуратури в інтересах відділу освіти, молоді та спорту Волочиської міської ради та Волочиської міської ради до енергопостачального товариства про визнання недійсними додаткової угоди та комерційних пропозицій до договору постачання електричної енергії та стягнення безпідставно сплачених коштів в сумі понад 644 тис. грн.
 
Вживалися заходи представницького характеру на захист інтересів держави у сфері охорони дитинства з питань використання земельних ділянок навчальних закладів. На даний час судами області задоволено 14 позовів зазначеної категорії.
 
До прикладу, за позовом Волочиської окружної прокуратури в інтересах Війтовецької селищної ради до Війтовецького ліцею Війтовецької селищної ради визнано недійсним договір оренди та зобов’язано повернути земельну ділянку площею 25 га вартістю 6,3 млн грн.
 
Приділяється особлива увага захисту інтересів держави у сфері охорони дитинства щодо забезпечення права дітей на безпечні умови навчання.
 
До прикладу, за позовом Летичівської окружної прокуратури протиправною визнано бездіяльність відділу освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради, Старосинявського закладу дошкільної освіти №1 (ясла-садок) загального розвитку «Зернятко» та Старосинявської селищної ради, які не привели у належний стан протирадіаційного укриття № 86394.
 
Вживались заходи представницького характеру щодо захисту інтересів дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
 
За перше півріччя 2023 року пред’явлено 9 позовних заяв про визнання бездіяльності органів місцевого самоврядування протиправною та зобов’язання виплатити одноразову допомогу дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, на загальну суму понад 900 тис. грн.
 
До прикладу, за позовом Кам’янець-Подільської окружної прокуратури Новодунаєвецькою селищною радою 4 дітям виплачено одноразові грошові допомоги на суму понад 54 тис. грн.
 
За позовом Окружної прокуратури міста Хмельницького з аналогічних підстав Департамент освіти та науки Хмельницької міської ради зобов`язано виплатити грошову допомогу 12 випускникам загальноосвітніх навчальних закладів громади з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, на суму майже 176 тис. грн.
 
Реагували ювенальні прокуратори на виявлені порушення у цій сфері і кримінально-правовими заходами – до суду скеровано обвинувальні акти у 3 кримінальних провадженнях.
 
До суду направлено обвинувальний акт стосовно директора професійного ліцею та фізичної особи-підприємця за фактом розтрати майже пів мільйона гривень та внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей. За даними слідства, під час закупівлі обладнання вартістю 2,5 млн грн. та після перерахунку підряднику коштів окремі його частини на суму 525 тис. грн. ліцею так і не поставлені.
 
VIІІ.  Розгляд звернень громадян
 
У першому півріччі 2023 року кількість звернень до органів прокуратури області зменшилася.
 
За цей період вирішено 857 звернень громадян та юридичних осіб, задоволено 120 звернень.
 
Найбільшу кількість звернень розглянуто з питань досудового розслідування – 514.
 
Майже половину звернень, що надійшли до органів прокуратури та розгляд яких віднесено до компетенції органів державної влади, контролю та інших установ, відповідно до вимог Законів України «Про звернення громадян», «Про прокуратуру» та галузевих наказів Генерального прокурора спрямовано за належністю.
 
Крім того, органами прокуратури області розглянуто 17 запитів про доступ до публічної інформації.
 
IX.  Стан інформування суспільства про роботу прокуратури
 
З метою інформування суспільства про результати діяльності працівниками органів прокуратури області здійснено майже 2,4 тис. виступів.
 
Основний акцент інформаційних повідомлень спрямовано на злочини, вчинені в умовах повномасштабного вторгнення на територію України РФ, питання протидії корупції, захист економічних інтересів держави, відображення реальних результатів прокурорської діяльності.
 
При цьому ефективно використовуються можливості Інтернет-ресурсів, що сприяє оперативному інформуванню громадськості про роботу прокуратури.
 
Діють офіційні сторінки обласної прокуратури у соціальних мережах Facebook та Twitter.

кількість переглядів: 1271