06.08.2018

Інформація про результати діяльності органів прокуратури Хмельницької області у І півріччі 2018 року

Органами прокуратури Хмельницької області упродовж І півріччя  2018 року вживалися заходи, спрямовані на реальне усунення порушень законів, поновлення прав громадян та інтересів держави, розкриття кримінальних правопорушень, забезпечення відшкодування завданих збитків, додержання конституційних прав громадян у кримінальному провадженні, посилення протидії корупції.


З метою координації діяльності з протидії злочинності у прокуратурі області проведено 1 координаційну нараду керівників правоохоронних органів та 23 координаційні наради на місцях, а також ряд спільних нарад з правоохоронними органами з різних питань прокурорської діяльності.


Про суттєві порушення законів, актуальні питання в регіоні, які вимагали компетентного реагування органів влади та місцевого самоврядування, прокуратурою області систематично інформувались Хмельницька обласна рада та Хмельницька обласна державна адміністрація. Загалом органами прокуратури органам влади та місцевого самоврядування скеровано 76 таких інформацій.


Завдяки проведеній організаційній роботі досягнуто певних позитивних результатів на основних напрямах прокурорсько-слідчої діяльності.І.  Загальна характеристика злочинності та стану законності при проведенні оперативно-розшукової діяльності та досудового розслідування
 

Органами Національної поліції області упродовж І півріччя 2018 року здійснювалось досудове розслідування у 31264 кримінальних провадженнях.


Усього закінчено 27 % кримінальних проваджень, або 8344.


Скеровано до суду з обвинувальними актами 1794 кримінальних провадження, з яких 220 - з угодами.


За закінченими кримінальними провадженнями забезпечено відшкодування 33 % завданих злочинами збитків (4135 тис. грн. із установлених 12449 тис. грн.), а також пред’явлено позови про стягнення 941 тис. гривень.


Слідчим управлінням фінансових розслідувань Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області із 63 проваджень закінчено 19, з них 10 скеровано до суду з обвинувальними актами та 5 – із клопотаннями про звільнення особи від кримінальної відповідальності на підставі ч. 4 ст. 212 КК України, ст. 45 КК України та ст. 49 КК України.


У направлених до суду кримінальних провадженнях сума заподіяних збитків складає 4 714 тис. грн., з яких 3 884 тис. грн. відшкодовано, а також пред’явлено позови про стягнення 830 тис. гривень.


Управлінням Служби безпеки України в Хмельницькій області здійснювалось досудове розслідування у 34 кримінальних провадженнях, у 10 з яких розслідування закінчено. До суду направлено 9 обвинувальних актів, у тому числі 1 – з угодою про визнання винуватості, та 1 кримінальне провадження закрито.


Зокрема, з початку року СВ УСБ України в області розпочато розслідування у 5 кримінальних провадженнях за фактами участі громадян України у складі незаконних збройних формуваннях «ЛНР» та «ДНР», які є терористичними організаціями (ч. 1 ст. 258-3 КК України). За результатами розслідування кримінальних проваджень вказаної категорії до суду скеровано обвинувальні акти у 7 провадженнях, у яких здійснювалось спеціальне досудове розслідування. У 3 кримінальних провадженнях досудове розслідування зупинено у зв’язку з розшуком обвинувачених.


У поточному році вжито низку організаційних та практичних заходів щодо протидії злочинності в регіоні, у тому числі її організованим формам.


Як результат, прокуратурою області скеровано до суду 5 обвинувальних актів у кримінальних провадженнях про вчинення злочинів у складі організованих груп (1 – у сфері господарської діяльності, 1 – у сфері використання електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів), систем та комп'ютерних мереж і мереж електрозв'язку, 1 – проти життя та здоров’я, 1 – проти власності та 1 – у сфері незаконного обігу наркотичних засобів).


Оперативними підрозділами Головного управління Національної поліції України в області вдалось забезпечити високий відсоток розшуку осіб, які ухиляються від органів досудового розслідування та суду, зокрема, розшукано 156 із 469 осіб вказаної категорії (33 %).


Також розшукано 52 із 166 безвісти зниклих осіб (32 %).ІІ.  Протидія корупціїЗа результатами спільних заходів, вжитих працівниками органів прокуратури, поліції та служби безпеки в області, у 2018 році слідчими органами розпочато 31 кримінальне провадження про вчинення корупційних злочинів, у яких особам повідомлено про підозру, з яких 28 – слідчими органів Національної поліції в області, 2 – органами СБУ та 1 – слідчими прокуратури.


Зокрема, викрито у вчиненні корупційних правопорушень 2 працівників ГУНП в області, адвоката, посадових осіб ДУ «Шепетівська виправна колонія № 98», управління Державної міграційної служби України, Хмельницької ОДА, управління з охорони праці в області, державного виконавця одного із відділів ДВС, завідуючу фельдшерським пунктом, голів сільських (селищних) рад, директора коледжу харчової промисловості Національного університету харчових технологій, начальника комунального підприємства Нетішинської міської ради, начальника відділення Публічного акціонерного товариства «Райффайзен Банк Аваль», директора комунального підприємства Хмельницької обласної ради, лісника спеціалізованого лісогосподарського комунального підприємства та інших.


Направлено до суду обвинувальні акти у 31 провадженні вказаної категорії, 29 – слідчими органів поліції, 1 – слідчими СБУ, 1 – слідчими прокуратури.


Загалом розслідувано низку актуальних проваджень на пріоритетних напрямках діяльності: у сферах освіти, охорони здоров’я, бюджетній та земельних системах.


До прикладу, органами СБУ в області викрито під час одержання неправомірної вигоди в розмірі 3 тис. доларів США начальника та заступника державної установи «Шепетівська виправна колонія № 98» за позитивне вирішення питання щодо дострокового звільнення з виправної установи.


Обвинувальний акт у вказаному кримінальному провадженні направлено в суд для розгляду по суті.


Також викрито двох працівників ГУНП в області на вимаганні та одержанні неправомірної вигоди в сумі 14000 грн. за ненаправлення до слідчих підрозділів поліції матеріалів про притягнення до кримінальної відповідальності. Триває досудове розслідування.


Виявлено і інші кримінальні правопорушення, пов’язані з корупцією.Начальник відділу у справах іноземців та осіб без громадянства Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області вимагав та одержав неправомірну вигоду у розмірі 1200 доларів США та 8000 гривень за вплив на службових осіб Державної міграційної служби України щодо пришвидшення прийняття ними рішення про видачу паспортів громадянина України для виїзду за кордон (біометричний паспорт).


За таких же обставин затримано посадовця Славутського районного сектору УДМС України в Хмельницькій області, який одержав неправомірну вигоду у розмірі 1500 гривень за вплив на службових осіб Державної міграційної служби України в Хмельницькій області щодо пришвидшення прийняття ними рішення про видачу паспортів громадянина України для виїзду за кордон (біометричних паспортів).


Встановлено також, що посадовець Хмельницької ОДА вимагав та одержав неправомірну вигоду в сумі 12 000 грн. за внесення змін до договору перевезення.


На вимаганні та одержанні неправомірної вигоди в сумі 10000 грн. викрито головного спеціаліста відділу контролю за використанням та охороною земель у Красилівському, Старокостянтинівському, Старосинявському, Теофіпольському районах Управління з контролю за використанням та охороною земель ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області за непритягнення до відповідальності за самовільне зайняття земельної ділянки та непроведення перевірок законності використання земельної ділянки водного фонду площею 9,7 га.


Також задокументовано факт вимагання та одержання неправомірної вигоди в сумі 5000 грн. за непритягнення до відповідальності за виявлені порушення трудового законодавства та незастосування фінансових санкцій інспектором управління з охорони праці в Хмельницькій області.


Головний спеціаліст відділу містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та з питань цивільного захисту населення Кам’янець-Подільської районної державної адміністрації вимагав та одержав 2000 грн. за виготовлення та надання будівельного паспорту на реконструкцію житлового будинку.


Обвинувальні акти у вищевказаних кримінальних провадженнях скеровано до суду для розгляду по суті.


Роботу правоохоронних органів спрямовано не лише на виявлення випадків одержання неправомірної вигоди, а й на фіксування фактів її надання.


Зокрема, викрито 3 факти передачі неправомірної вигоди працівникам поліції з метою уникнення відповідальності за вчинені адміністративні правопорушення, передбачені ст. 130 КУпАП та 1 - ст. 164-16 КУпАП.


Так, задокументовано передачу слідчому СВ Ізяславського ВП Славутського ВП ГУНП в області неправомірної вигоди з метою уникнення кримінальної відповідальності за здійснення діяльності, пов’язаної із незаконним зайняттям гральним бізнесом, повернення вилученої комп’ютерної техніки та закриття кримінального провадження.


Також після передачі неправомірної вигоди затримано особу, яка передала працівникам поліції неправомірну вигоду в сумі 29 тис. грн. задля уникнення від відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 186 КК України.


Обвинувальні акти у вказаних кримінальних провадженнях скеровано до суду.


Після передачі неправомірної вигоди затримано особу, яка передала працівникам поліції неправомірну вигоду в сумі 300 доларів США за уникнення від відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 185 КК України. Досудове розслідування триває.


Окрім того, виявлялися корупційні кримінальні правопорушення у банківській сфері.


Так, 27.06.2018 до суду скеровано обвинувальний акт за ч. 2 ст. 366, ч. 2 ст. 364-1 КК України стосовно адвоката, який, перебуваючи у 2012 році на посаді юрисконсульта в одній із банківських установ, від імені начальника відділу банку склав завідомо неправдивий офіційний документ – лист з проханням зняти заборону відчуження нерухомого майна, який підписав, завірив печаткою та надав нотаріусу. На підставі цього листа приватним нотаріусом із державних реєстрів вилучено відповідні записи.


В результаті таких неправомірних дій службовця банку, чотирьохкімнатна квартира у м. Хмельницькому вартістю близько 1 млн. грн., яка перебувала в іпотеці банку для забезпечення виконання місцевою мешканкою та її чоловіком грошових зобов’язань за отриманими ними кредитами в розмірі понад 183 тис. доларів США, була відчужена власниками на користь третіх осіб.


Отриманими від реалізації майна грошовими коштами боржники розпорядилися на власний розсуд, а не для погашення заборгованості по кредитних зобов'язаннях. Внаслідок цього, через позбавлення банківської установи можливості звернути стягнення на предмет іпотеки, інтересам юридичної особи спричинено тяжкі наслідки.


Також триває досудове розслідування за фактом привласнення грошових коштів з каси базового відділення Публічного акціонерного товариства «Райффайзен Банк Аваль» загальною сумою 2 266 000 грн. керівником відділення Публічного акціонерного товариства «Райффайзен Банк Аваль».


Водночас робота на вказаному напрямі продовжується. Ще у 4 кримінальних провадженнях, що розслідуються, 4 особам повідомлено про підозру у вчиненні корупційних злочинів.
За принципової позиції державних обвинувачів в суді доведено вину 4 корупціонерів, 1 особу засуджено до реальної міри покарання у виді обмеження волі, а іншим призначено штраф в межах санкцій статей.


Також продовжується системна робота з  протидії адміністративним корупційним правопорушенням.


Станом на 01.07.2018 працівниками органів Національної поліції в області складено 169 протоколів про вчинення  адміністративних правопорушень, пов’язаних з корупцією.


За результатами судового розгляду частини з них за участі прокурорів до відповідальності притягнуто 76 осіб:  52 депутати місцевих рад, 10  посадовців юридичних осіб публічного права, 5 посадових осіб органів місцевого самоврядування, 1- державної інспекції на автомобільному транспорті, 4 колишніх працівників органів внутрішніх справ, по 2 державних службовців та державних виконавців.


З числа притягнутих до відповідальності 74 особи – за порушення вимог фінансового контролю, 2 – вимог  щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів.


На виконання вимог ч. 3 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції» органами прокуратури в органи влади та місцевого самоврядування внесено 90 подань з метою встановлення причин та умов, які сприяли порушенням вимог цього Закону. За результатами їх розгляду до відповідальності притягнуто 33 посадові особи.ІІІ.    Стан законності при провадженні досудового слідства слідчими слідчого відділу прокуратури області


Слідчими органів прокуратури відповідно до перехідних положень КПК України вживаються заходи по забезпеченню ефективного досудового розслідування кримінальних проваджень, розпочатих до 20.11.2017.


З-поміж розслідуваних 144 кримінальних проваджень слідство у 61 закінчено з прийняттям відповідних рішень, у тому числі 58 – закрито.


Завдяки якісному та оперативному розслідуванню у поточному році виправдувальні вироки не виносилися, провадження за реабілітуючими підставами не закривалися.

 
До суду скеровано 3 обвинувальні акти, з яких 1 – про корупційні правопорушення. Зокрема, до суду скеровано обвинувальні акти стосовно 2 працівників поліції та 1 – пенітенціарної служби.


Забезпечено належне відшкодування завданих кримінальним правопорушенням збитків. Так, із встановлених у ході досудового розслідування збитків на загальну суму 58 тис. грн. відшкодовано 54 тис. гривень. З метою відшкодування збитків накладено арешт на майно на суму 400 тис. гривень.


Обвинувальними вироками суду з призначенням покарання винними визнано 4 особи, з них 1 особу засуджено до позбавлення волі, 1 особі призначено покарання у виді штрафу, 1 особу засуджено до позбавлення волі з встановленням іспитового строку.ІV.  Стан законності у сфері кримінального судочинстваВиходячи з конституційних повноважень, основні зусилля органів прокуратури спрямовані на те, щоб результати судового розгляду кримінальних проваджень (справ) сприяли забезпеченню правопорядку в суспільстві, невідворотності покарання за вчинення злочинів, відновленню порушених прав і законних інтересів громадян та держави. Відтак вживалися організаційні та практичні заходи до підвищення якості підтримання державного обвинувачення в судах.


Прокурорами підтримано державне обвинувачення у 1469 кримінальних провадженнях, в яких ухвалено 1012 вироків.


На незаконні рішення судів першої інстанції у кримінальних провадженнях подано 91 апеляційну скаргу стосовно 117 осіб. 81 апеляційну скаргу, у тому числі внесену у минулому році, на даний час розглянуто та задоволено.V.  Стан законності при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях, а також інших заходів примусового характеруВжиття низки організаційно-практичних заходів сприяло підвищенню ефективності нагляду за додержанням конституційних прав громадян в установах застосування заходів примусового характеру органів Національної поліції області, установах попереднього ув’язнення та виконання покарань. Забезпечено принципове прокурорське реагування на порушення прав затриманих, ув’язнених і засуджених.


За результатами розгляду 243 документів реагування до відповідальності притягнуто 130 працівників кримінально-виконавчої служби, органів Національної поліції та інших посадових осіб.


У ході боротьби з корупційними проявами серед працівників кримінально-виконавчої служби розпочато кримінальне провадження за ч.3 ст.368 КК України стосовно начальника державної установи «Шепетівська ВК (№98)» та його заступника, які отримали неправомірну вигоду у розмірі 3000 доларів США від матері засудженого за прийняття керівником установи рішення щодо його умовно-дострокового звільнення від відбування покарання. Вказаним особам повідомлено про підозру та кримінальне провадження скеровано до суду.


Крім того, розпочато кримінальне провадження за ч.2 ст.307 КК України за фактом збуту наркотичних засобів молодшим інспектором відділу нагляду і безпеки державної установи «Райківецька ВК (№ 78)». 


Також розпочато кримінальне провадження за фактом внесення посадовими особами ДУ «Шепетівська ВК (№98)» недостовірних відомостей до табеля обліку робочого часу працівника установи, на підставі чого останньому безпідставно нараховано та виплачено заробітну плату. За результатами досудового розслідування 30.03.2018 вказане кримінальне провадження направлено для розгляду до суду за ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 191 КК України.


Результати наглядової діяльності загалом позитивно вплинули на стан додержання законів щодо матеріально-побутового та медико-санітарного забезпечення затриманих, ув’язнених та засуджених, режиму їх тримання, запобігання катуванням та іншому жорстокому поводженню, дотримання конституційних прав громадян у спеціальних установах Національної поліції, слідчому ізоляторі та виправних установах.


Знизилась кількість засуджених до покарань, не пов’язаних з позбавленням волі, які перебувають у розшуку (44 – у 2017 році, 36 – у 2018 році).


Не допущено росту вчинення повторних злочинів засудженими вказаної категорії (14 – у 2017 році, 14 – у 2018 році).


Завдяки вжитим заходам покращено якість роботи оперативних підрозділів виправних установ щодо перекриття каналів надходження до охоронюваних зон заборонених предметів. Так, не допущено потрапляння на охоронювані території установ наркотичних речовин та колюче-ріжучих предметів, у той час, як при спробі доставлення виявлено більше 120 грам наркотичних речовин (в 11 випадках). У зонах, що