23.01.2018

Інформація про результати діяльності органів прокуратури Хмельницької області у 2017 році

Органами прокуратури Хмельницької області у 2017 році  вживалися заходи, спрямовані на реальне усунення порушень законів, поновлення прав громадян та інтересів держави, розкриття кримінальних правопорушень, забезпечення відшкодування завданих збитків, додержання конституційних прав громадян у кримінальному провадженні, посилення протидії корупції.
 

З метою координації діяльності у протидії злочинності та корупції у прокуратурі області проведено 2 координаційні наради керівників правоохоронних органів та такі ж наради на місцях, а також ряд спільних нарад з правоохоронними органами з питань, які потребували вжиття узгоджених заходів.
 

Про суттєві порушення законів, актуальні питання в регіоні, які вимагали компетентного реагування органів влади та місцевого самоврядування, прокуратурою області систематично інформувались Хмельницька обласна рада та Хмельницька обласна державна адміністрація. Загалом органами прокуратури органам влади та місцевого самоврядування скеровано 128 таких інформацій.
 

Завдяки проведеній організаційній роботі досягнуто певних позитивних результатів на основних напрямах прокурорсько-слідчої діяльності.
 


І.  Загальна характеристика злочинності та стану законності при проведенні оперативно-розшукової діяльності та досудового розслідування
 

Органами Національної поліції області упродовж 2017 року здійснювалось досудове розслідування у 44881 кримінальному провадженні.
 

Усього закінчено майже половину проваджень – 21706 (48 %).
 

Скеровано до суду з обвинувальними актами 3222 кримінальних провадження, з яких 452 - з угодами про примирення та про визнання винуватості.
 

Слідчим управлінням фінансових розслідувань Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області із 72 проваджень закінчено 34, з них 15 скеровано до суду з обвинувальними актами та 5 – із клопотаннями про звільнення особи від кримінальної відповідальності на підставі ч. 4 ст. 212 КК України, ч. 4 ст. 212-1 КК України та ст. 49 КК України.
 

У направлених до суду кримінальних провадженнях сума заподіяних збитків складає 16752 тис. грн., з яких 3731 тис. грн. відшкодовано, а також пред’явлено позови про стягнення 13021 тис. гривень.
 

Управлінням Служби безпеки України в Хмельницькій області здійснювалось досудове розслідування у 75 кримінальних провадженнях.
 

Закінчено розслідування у 19 кримінальних провадженнях. Так, до суду направлено 13 обвинувальних актів, у тому числі 3 з угодою про визнання винуватості, 2 клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності та 4 кримінальні провадження закрито.
 

Зокрема, з початку року СВ УСБ України в області розпочато розслідування у 15 кримінальних провадженнях за фактами участі громадян України у складі незаконних збройних формувань «ЛНР» та «ДНР», які є терористичними організаціями (ч. 1 ст. 258-3 КК України). За результатами розслідування кримінальних проваджень вказаної категорії до суду скеровано обвинувальні акти у 5 провадженнях, у яких здійснювалось спеціальне досудове розслідування, та 2 клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності.
 

Постійно вживаються організаційні та практичні заходи щодо протидії злочинності та її організованим формам в регіоні.
 

Як результат, минулого року прокуратурою області скеровано до суду 7 обвинувальних актів у кримінальних провадженнях про вчинення злочинів у складі організованих груп (5 – злочини проти власності, 2 – злочини у сфері незаконного обігу наркотичних засобів).
 

Оперативними підрозділами Головного управління Національної поліції України в області вдалось забезпечити високий відсоток розшуку осіб, які ухиляються від органів досудового розслідування та суду, зокрема розшукано 264 з 616 осіб вказаної категорії (43 %). Також розшукано 101 з 233 безвісти зниклих осіб (42 %).
 


ІІ.  Протидія корупції
 

За результатами спільних заходів, вжитих працівниками органів прокуратури, поліції та служби безпеки в області, у 2017 року слідчими органами розпочато 43 кримінальних провадження про вчинення корупційних злочинів, у яких особам повідомлено про підозру, з яких 15 слідчими прокуратури та 28 органами Національної поліції в області.
 

Зокрема, викрито у вчиненні корупційних правопорушень виконувача обов’язків головного лікаря обласної психіатричної лікарні, головного лікаря «Кам’янець-Подільського районного центру первинної медико-санітарної допомоги», завідуючого офтальмологічним відділенням Хмельницької обласної дитячої лікарні, лікаря ортопеда-травматолога міської поліклініки, начальника та державного виконавця одного із районних відділів ДВС, начальника центрального відділення поштового зв’язку, голову та спеціаліста двох сільських рад, декана економічного факультету та коменданта Кам’янець-Подільського державного університету імені І. Огієнка, голову міської виборчої комісії тощо.
 

У 2017 році направлено до суду обвинувальні акти у 40 кримінальних провадженнях стосовно 41 особи, у тому числі 13 стосовно 14 осіб слідчими прокуратури та 27 проваджень стосовно 27 осіб слідчими Національної поліції в області.
 

Загалом розслідувано низку актуальних проваджень на пріоритетних напрямках: у сферах освіти, охорони здоров’я, бюджетній та земельних системах.
 

Суми неправомірної вигоди, у вимаганні та одержанні яких викрито посадовців, складають від 4 тис. до 135 тис. гривень.
 

До прикладу, начальник Чемеровецького районного відділу ДВС Головного територіального управління юстиції в області вимагав та одержав для себе неправомірну вигоду в загальній сумі 65 тисяч  гривень за вчинення дій з використанням наданого йому службового становища (з яких 2500 доларів США за незупинення проведення торгів, а також 1000 доларів США за подання заявки на реалізацію та незупинення проведення торгів, видачу акту проведення прилюдних торгів та винесення постанови про зняття арешту із транспортних засобів - комбайни). Обвинувальний акт у вказаному кримінальному провадженні направлено до суду для розгляду по суті.
 

На одержанні непомірної вигоди в сумі 4 тис. 500 доларів США за вплив на прийняття позитивного рішення щодо зарахування до навчального закладу абітурієнтів викрито заступника директора з науково-методичної роботи Хмельницького базового медичного коледжу. Обвинувальний акт у вказаному кримінальному провадженні направлено до суду для розгляду по суті.
 

Заступник голови Гвардійської сільської ради одержала неправомірну вигоду в загальній суму 1500 доларів США за вплив на прийняття позитивного рішення медико-соціальної експертної комісії Хмельницької обласної лікарні про призначення ІІ групи інвалідності. Обвинувальний акт у кримінальному провадженні направлено для розгляду до суду.
 

Продовжують мати місце факти хабарництва та вимагання коштів в соціально незахищених верств населення.
 

Прокуратурою Хмельниччини спільно з іншими правоохоронними органами викрито схеми систематичного отримання неправомірної вигоди у сфері охорони здоров’я.
 

Так, на вимаганні та отриманні неправомірної вигоди в сумі 7 тис.грн. викрито лікаря ортопеда-травматолога Хмельницької міської поліклініки за вирішення питання, яке входить в його компетенцію. Обвинувальний акт у вказаному кримінальному провадженні направлено в суд для розгляду по суті.
 

На вимаганні та отриманні неправомірної вигоди в сумі 200 доларів США викрито завідуючого офтальмологічним відділенням Хмельницької обласної дитячої лікарні, за видачу медичних документів, які дають право на призначення групи інвалідності. Обвинувальний акт у вказаному кримінальному провадженні направлено в суд для розгляду по суті.
 

Також, на вимаганні та отриманні неправомірної вигоди в сумі 5 тис. грн. викрито виконувача обов’язків головного лікаря Хмельницької обласної психіатричної лікарні №2 за позитивне вирішення питання про поміщення хворого до лікувального закладу. Вироком суду його визнано винним у вчиненні інкримінованого правопорушення та призначено покарання у вигляді штрафу 17 тис. гривень.
 

Також, продовжується робота органів прокуратури, служби безпеки та органів поліції з протидії корупційним злочинам серед правоохоронців.
 

Зокрема, до суду скеровано обвинувальний акт стосовно інспектора Управління патрульної поліції у  м. Хмельницькому, який упродовж вересня 2017 року одержав від приватного підприємця неправомірну вигоду на загальну суму 2500 гривень за нестворення перешкод у здійсненні нею підприємницької діяльності.
 

За принципової позиції державних обвинувачів в суді доведено вину 22 корупціонерів, 2 особи засуджено до реальної міри покарання у виді позбавлення та обмеження волі, а іншим призначено штраф в межах санкцій статей.
 

Продовжується системна робота з  протидії адміністративним корупційним правопорушенням.
 

За результатами роботи в 2017 році працівниками органів Національної поліції в області складено 274 протоколи про вчинення  адміністративних правопорушень, пов’язаних з корупцією.
 

За результатами їх судового розгляду за участі прокурорів до відповідальності за вчинення 180 правопорушень притягнуто 128 осіб: 6 посадових осіб органів місцевого самоврядування, 81 депутата місцевих рад та 35 посадовців юридичних осіб публічного права, 3 працівника податкової міліції, 2 – органів внутрішніх справ, 1 – державної податкової служби.
 

З числа притягнутих до відповідальності 69 осіб за порушення вимог фінансового контролю, 59 - порушення вимог  щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів.
 

На виконання вимог ч. 3 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції», органами прокуратури в органи влади та місцевого самоврядування внесено 146 подань з метою встановлення причин та умов, які сприяли допущенню порушень вимог цього Закону, за результатами їх розгляду до відповідальності притягнуто 53 посадових особи, у тому числі 2 звільнено та вжито заходів до усунення порушень вимог цього Закону.
 

ІІІ.  Стан законності при провадженні досудового слідства слідчими слідчого відділу прокуратури області
 

Діяльність слідчих органів прокуратури спрямована на розслідування кримінальних проваджень, у тому числі про корупційні правопорушення, вчинених правоохоронцями, забезпечення невідворотності їх покарання, захист інтересів потерпілих від злочинних посягань.
 

Забезпечено належну оперативність досудового розслідування.
 
 
З-поміж розслідуваних 353 кримінальних проваджень слідство у 164 закінчено з прийняттям відповідних рішень, у тому числі 138 закрито.
 

Забезпечено якісне і оперативне розслідування, за наслідками якого у поточному році виправдувальні вироки не виносилися, провадження за реабілітуючими підставами не закривалися, а в ході слідства забезпечено повне відшкодування встановлених інтересам державі збитків.
 

 
До суду скеровано 26 обвинувальних актів (1 повторно), з яких 13 - про корупційні правопорушення. Зокрема, до суду скеровано обвинувальні акти стосовно 12 працівників органів поліції, 2 працівників пенітенціарної служби, заступника начальника одного з управлінь Хмельницької міської ради та інші, 1 обвинувальний акт у бюджетній сфері, 2 – у сфері земельних правовідносин та 13 - загально кримінальних проваджень, з яких 1 – у складі організованої злочинної групи. 
 

Обвинувальними вироками суду з призначенням покарання визнано винними 15 осіб, з них 11 особам призначено покарання у виді штрафу, 3 осіб засуджено до позбавлення волі з встановленням іспитового строку та 1 особу засуджено до реальної міри покарання у виді позбавлення волі.
 
 
ІV.  Стан законності у сфері кримінального судочинства
 

Вживалися організаційні та практичні заходи до підвищення якості підтримання державного обвинувачення в судах.
 

Прокурорами підтримано державне обвинувачення у 2904 кримінальних провадженнях, з яких з ухваленням вироків – у 2049.
 

На незаконні рішення судів першої інстанції у кримінальних провадженнях подано 207 апеляційних скарг, з яких 199 на даний час розглянуто та задоволено.
 


V.  Стан законності при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях, а також інших заходів примусового характеру
 

Вжиття низки організаційно-практичних заходів сприяло підвищенню ефективності нагляду за додержанням конституційних прав громадян в установах застосування заходів примусового характеру органів національної поліції області, установах попереднього ув’язнення та виконання покарань. Забезпечено принципове прокурорське реагування на порушення прав затриманих, ув’язнених і засуджених.
 

За результатами розгляду 370 документів реагування до відповідальності притягнуто 191 працівника кримінально-виконавчої служби, органів національної поліції та інших посадових осіб. Із штрафних приміщень установ виконання покарань звільнено 5 незаконно утримуваних осіб. На виконання вказівки прокуратури області із Хмельницького слідчого ізолятора звільнено незаконно утримуваного ув’язненого.
 

З метою захисту трудових прав засуджених внесено відомості до ЄРДР за фактами грубого порушення законодавства про працю посадовими особами ДП «Підприємство Замкової ВК № 58» (ч. 1 ст. 172, ч. 1 ст. 175 КК України).
 

Також прокуратурою області внесено відомості до ЄРДР за ч. 1 ст. 212 КК України за фактом умисного неперерахування до бюджету службовими особами ДП «Підприємство Шепетівської ВК (№ 98)» податку з доходів фізичних осіб в сумі понад 1,2 млн. гривень.
 
 
Крім того, виявлено корупційні прояви серед працівників кримінально-виконавчої служби. Зокрема розпочато кримінальне провадження за ч.2 ст.307 КК України стосовно працівника Державної установи «Шепетівська виправна колонія (№ 98)», який намагався пронести на охоронювану територію колонії наркотичну речовину, а також кримінальне провадження за ч.3 ст. 368 КК України стосовно начальника відділення Державної установи «Райківецька ВК (№ 78)», який отримав неправомірну вигоду в сумі 15000 грн.,  з метою оформлення відповідних документів для позитивного розгляду комісією установи питання щодо умовно-дострокового звільнення від відбування покарання засудженого.
 

Рішеннями господарського суду Хмельницької області від 24.01.2017 та 17.02.2017 задоволено позови прокуратури області та визнано недійсними договори, за умовами яких кримінально-виконавчими установами області незаконно відчужено землі державної форми власності приватним агровиробникам. Земельні ділянки, оціночна вартість яких складає понад 5,7 млн. грн., повернуто Замковій ВК № 58 та Ізяславській ВК № 31.
 
 
Результати наглядової діяльності загалом позитивно вплинули на стан додержання законів щодо матеріально-побутового та медико-санітарного забезпечення затриманих, ув’язнених та засуджених, режиму їх тримання, запобігання катуванням та іншому жорстокому поводженню, дотримання конституційних прав громадян у спеціальних установах національної поліції, слідчому ізоляторі та виправних установах.
 

Суттєво зменшилась смертність серед в’язнів, які утримуються у виправних установах та слідчому ізоляторі (з 18 у минулому році до 11 у поточному році).
 
 
Знизилась кількість засуджених до покарань, не пов’язаних з позбавленням волі, які перебувають у розшуку (45 – у 2016 році, 42 – у 2017 році). Не допущено росту вчинення повторних злочинів засудженими вказаної категорії (40 – у 2016 році, 40 – у 2017 році).
 

 
 

VI.  Представницька діяльність на захист інтересів держави
 

Органами прокуратури області активно вживаються заходи представницького характеру щодо захисту інтересів держави в суді та при виконанні судових рішень.
 

Так, з метою захисту інтересів держави органами прокуратури області у 2017 році пред’явлено позови на суму 344,8 млн. грн., майже дві третини з яких на суму 236 млн. грн. уже задоволено судами, а 25 млн. грн. добровільно сплачено відповідачами.  Повернуто та попереджено незаконне надання понад 10,2 тис. га земель. В ході представництва інтересів держави розпочато 62 кримінальних провадження.
 
 
Встановлено низку порушень вимог законодавства при відчуженні майна та розпорядженні земельними ділянками державних та комунальних підприємств.
 

У зв’язку з цим, заявлено 5 позовів на суму понад 1 млн. грн., які стосувались повернення майна та земельних ділянок. Завдяки вжитим заходам з незаконного користування за заниженою платою вилучено земельні ділянки загальною площею 3512,6 га вартістю понад 119 млн. гривень.
 

В результаті втручання органів прокуратури захищаються інтереси держави в частині відшкодування збитків, завданих від використання земельних ділянок без правовстановлюючих документів.
 

За такими фактами прокурорами пред’явлено 23 позови на суму 2,73 млн. грн., з яких 14 на суму 1,68 млн. грн. судами розглянуто та задоволено. 
 

Прокурори реагують на факти бездіяльності органів місцевого самоврядування щодо належного контролю за сплатою до бюджету замовниками будівництва коштів пайової участі на розвиток інфраструктури.
 

Усього минулоріч за такими фактами прокурорами заявлено 35 позовів про визнання укладеними договорів пайової участі у розвитку інфраструктури стягнення коштів пайової участі та завданих її несплатою збитків в сумі понад 10 млн. грн., з яких позови на суму понад 6,3 млн. грн. судами вже розглянуто та задоволено. 
 

Активно вживались заходи з оскарження судових рішень. Ініційовано перегляд в апеляційному та касаційному порядку 65 рішень судів, задоволено 19 скарг.
 

Забезпечено реальне виконання судових рішень, постановлених у справах за позовами прокурорів, на суму 305 млн. грн., що становить 74,9 % від сум за рішеннями, що підлягали виконанню; попереджено незаконне надання чи повернуто більше 10,2 тис. га земель. За наслідками вивчення виконавчих проваджень прокурорами в порядку відомчого контролю внесено 69 скарг на неправомірні дії чи бездіяльність державних виконавців (усі розглянуто та задоволено).


Реально виконано рішень судів на суму 301 млн. грн.
 

VII.  Діяльність органів прокуратури у сфері ювенальної юстиції
 

Упродовж 2017 року слідчими органами поліції стосовно неповнолітніх розпочато 315 кримінальних проваджень, до суду з обвинувальними актами направлено 153 кримінальних провадження, закрито 5 та об’єднано 144 провадження.
 

З угодами про примирення скеровано до суду 3 обвинувальні акти стосовно неповнолітніх та 2 – з угодами про визнання винуватості.
 

Забезпечено дотримання прав неповнолітніх при проведенні оперативно-розшукової діяльності та здійснення процесуального керівництва у кримінальних провадженнях щодо неповнолітніх.
 

З метою захисту інтересів держави в сфері охорони дитинства використовувались засоби представницького характеру.
 

На вказаному напрямі прокурорами заявлено 41 позов на суму 36,2 млн. грн., з них 19 позовів на суму 11,2 млн. грн. розглянуто та задоволено судом. За позовами прокурорів у сфері охорони дитинства у добровільному порядку відшкодовано 14,2 млн. грн., реально виконано рішень судів на суму 15,1 млн. грн., державі повернуто земель площею 621 га.
 

За результатами вивчення стану законності у сфері охорони дитинства розпочато 8 кримінальних провадження.
 

Встановлено порушення при використанні земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які перебувають у державній та комунальній власності та надані у постійне користування навчальним закладам.
 

Зокрема, земельні ділянки професійно-технічних та загальноосвітніх навчальних закладів незаконно передавалися у користування комерційним суб’єктам для здійснення підприємницької діяльності шляхом укладення договорів про спільне виробництво сільгосппродукції.
 

З метою захисту інтересів держави органами прокуратури області заявлено 12 позовів про визнання договорів недійсними та звільнення земельних ділянок загальною площею 621 га, вартістю понад 36 млн. гривень. За результатами судового розгляду 3 позови задоволено на суму 7,9 млн. грн., 9 – виконано у добровільному порядку на суму більш як 28,1 млн. гривень.
 

Виявлялись факти порушення вимог законодавства при передачі в користування нерухомого майна освітніх закладів. Приміщення загальноосвітніх шкіл передаються приватним підприємцям для здійснення підприємницької діяльності, що не пов’язана із навчально-виховним процесом.
 

З метою відновлення законності при використанні майна навчальних закладів органами прокуратури області заявлено 5 позовів, вартість майна становить 6,6 млн. грн., площа приміщень, що підлягають звільненню, становить 579 кв. метрів.
 

Особлива увага приділялась захисту інтересів держави при використанні бюджетних коштів у сфері охорони дитинства, у тому числі при проведенні державних закупівель. У поточному році розпочато 5 кримінальних проваджень, до суду заявлено 7 позовів про визнання недійсними договорів про закупівлю товарів на суму 836 тис. гривень.
 
 

VIII.  Розгляд звернень громадян
 

Упродовж 12 місяців 2017 року відбулося зменшення кількості звернень до органів прокуратури області.
 

За цей період органами прокуратури вирішено 3 117 звернень громадян та юридичних осіб, що на 19 % менше ніж за минулий рік. Задоволено 72 звернення (або 2,3 % від вирішених).
 

Найбільшу кількість звернень розглянуто з питань досудового розслідування – 2260, з них 60 – задоволено.
 

З питань нагляду за додержанням кримінально-виконавчого законодавства вирішено 218 звернень або 7 %, з яких задоволено 2 звернення. 
 

Відповідно до вимог Законів України «Про звернення громадян», «Про прокуратуру» та галузевих наказів Генерального прокурора України, 51 % звернень спрямовано для вирішення до органів державної влади, контролю та інших установ. 
 

Змінено підходи до особистого прийому громадян керівництвом прокуратури області та місцевих прокуратур. Загалом на особистому прийомі прийнято 2029 громадян, з них керівниками органів прокуратур – 233.
 

Крім того, органами прокуратури області розглянуто 89 запитів відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації».
 


IХ.  Стан інформування суспільства про роботу прокуратури
 

З метою інформування суспільства про результати діяльності працівниками органів прокуратури області здійснено 2 778 виступів, з них 1463 - працівниками апарату.
 

Суттєво збільшилась кількість публікацій в Інтернет-виданнях (1625 проти 1111) та друкованих ЗМІ (527 проти 399).
 

Основний акцент інформаційних повідомлень спрямовано на питання протидії корупції, захисту економічних інтересів держави, висвітлення реальних результатів прокурорсько-слідчої діяльності.
 

При цьому, ефективно використовуються можливості Інтернет-ресурсів, що сприяє оперативному інформуванню громадськості про роботу прокуратури. Діють офіційні сторінки у соціальних мережах Facebook, Twitter, YouTube.
 

На офіційному веб-порталі Генеральної прокуратури України розміщено 281 повідомлення прокуратури області.
 
 

кількість переглядів: 1391